PLC چیست معرفی کامل پی ال سی و کاربردهای آن پایتخت فناوری

در حقیقت رله ها در طراحی و سیم کشی ساختمان ها برای نور پردازی و یا روشنایی خودکار کاربرد دارد و کار را ساده تر می کند. همچنین در برخی از سیستم های حفاظتی و خانه های هوشمند از رله ها استفاده می شود. در واقع رله های قابل برنامه ریزی توانایی روشن کردن سیستم های مختلف را از طریق اس ام اس و یا اپلیکیشن ها دارند و به سادگی و با استفاده از موبایل و تبلت های هوشمند می توان سیستم های مختلف درون خانه را فعال یا غیر فعال کرد. خروجی ها 4 تا 6 عدد می باشند و معمولا با حرف Q و یک عدد در کنار آن در ترمینال های خروجی رله نمایش داده می شود. خروجی های پی ال سی به صورت رله ای و ترانزیستوری موجود هستند که باعث تفاوت آن ها در نوع سیم کشی می شود. در حقیقت رله ها در انواع گوناگونی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد PLC در نیروگاه های برق

بعضی از انواع پی ال سی کامپکت دارای این امکان را به کاربر می دهند که ورودی و خروجی بیشتری به آن اضافه کند. 2- در انواع مدولاتور بر خلاف نوع یکپارچه کاربر می تواند ماژول های ورودی و خروجی دلخواه را از آن خانواده بسته به نیاز خود انتخاب و در کنار هم قرار دهد. که شامل کارت های جداگانه منبع تغذیه ، cpu، وردی و خروجی به تعداد مورد نیاز می باشد که به ترتیب روی RACK و در داخل شکاف ها نصب می شوند. تمامی اجزا یک کامپیوتر در یک پی ال سی وجود دارد ولی کامپیوتر از لحاظ نوع ورودی و خروجی ها و همچنین عمل ترکیب ورودی ها و جروجی ها با PLC متفاوت می باشد.

نمایش مدار در مهندسی برق و الگوریتم و فلوچارت در مهندسی رایانه معمول است. حافظهٔ موقّت می‌تواند از نوعی غیر از RAM انتخاب شود.اطلاعات موجود در حافظه‌های RAM با قطع تغذیه، پاک می‌گردند. برای انجام وظیفهٔ ویژه اش، امکان اتصال و کنترل ورودی‌ها و خروجی‌های بسیاری را برای حسگرها و محرک‌های متعدد و گوناگون دارد.

کاربرد های PLC در صنعت

پی ال سی های رک مشابه پی ال سی های ماژولار هستند با این تفاوت که این پی ال سی ها به شکل عمودی نصب می شوند و در پشت آن ها یک ماژول مرکزی وجود دارد که تمام ماژول ها و ورودی ها و خروجی ها را به همدیگر پیوند می plc زیمنس دهد. PLC ها ممکن است شامل منطق حلقه کنترل آنالوگ فیدبک تک متغیری، یک کنترل کننده PID باشند. برای مثال می توان از یک حلقه PID برای کنترل دمای یک فرآیند تولید استفاده کرد. از لحاظ تاریخی، PLC ها معمولاً تنها با چند حلقه کنترل آنالوگ پیکربندی می شدند. در جایی که فرآیندها به صدها یا هزاران حلقه نیاز دارند، در عوض از یک سیستم کنترل توزیع شده استفاده می شود. با قدرتمندتر شدن PLC ها، مرز بین برنامه های کاربردی DCS و PLC محو شده است.

  • سوئیچ فقط میتواند در هر زمان مشخص یا کاملا روشن یا کاملا خاموش باشد.
  • زمانی که می‌خواهید به سراغ خرید پی ال سی بروید، باید نکاتی را در نظر داشته باشید تا بتوانید از میان انواع پی ال سی مناسب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.
  • اکثر آنها یک دوشاخه کوچک برای اتصال از طریق RS-232 یا RS-485 به رایانه شخصی دارند.
PLC چیست معرفی کامل پی ال سی و کاربردهای آن پایتخت فناوری

برای پیاده‌سازی PLC در رایانه‌های معمولی از یک نرم‌افزار شبیه‌ساز مانند “S5W” استفاده می‌شود. در این ویکی‌پدیا پیوندهای زبانی در بالای صفحه و هم‌تراز با عنوان مقاله قرار دارند. وقتی توابع کنترل پیچیده تر و تعداد I/O ها خیلی زیاد باشد، جایگزین کردن PLC بسیار کم هزینه تر و راحت تر خواهد بود. در زمینه تابلو PLC اگر می‌خواهید بیشتر بدانید، توصیه می‌کنیم مقاله تابلو برق PLC را از دست ندهید.