↑ فرش ایران. فضلالله حشمتی رضوی

عادت داشته اند شاید با این سایت 1200carpet دستگاه موافق نباشند. هومر حماسهسرای معروف سدهٔ هفتم پیش از میلاد یونان صحبت از «کاناپهای که با یک قالی ارغوانی مفروش شده بود» میکند. این الیاف در بافت فرش حالتی شبیه به ابریشم را تداعی میکند. بهدلیل سرعتش در بافت و همچنین قیمت ارزانش به شدت با استقبال بازار همراه شد. به همین دلیل فرشهای دستبافت نه تنها دچار افت قیمت میشوند، بلکه هرچه بیشتر بگذره قیمت آنها افزایش هم مییابد. قالی های با تراکم بیشتر، عملیات قالی شویی دشوارتری به دنبال خواهند داشت و به همین دلیل است که معمولا پرسنل شرکت های قالی شویی پس از بررسی فرش و قالی شما هزینه خدمات قالی شویی را اعلام می کنند.

حالا به مدد این بزرگان در بسیاری از استانهای ایران، کارگاهها و کارخانههای فرشهای ماشینی تاسیس شده است که علاوهبر انواع قالی و قالیچه در حال تولید انواع فرش هم هستند. بنابراین در حال حاضر، افراد میتوانند طرحهای شخصی و اختصاصی خود را با هزینهای مقرون بهصرفه و در اسرع وقت، تبدیل به تابلو فرش نمایند! بیشترین فراوانی پاسخگویان ازنظر سطح تحصیلات به تحصیلات ابتدایی (معادل 7/57 درصد) و کمترین فراوانی به تحصیلات فوق دیپلم یا بالاتر (معادل 8/3 درصد) مربوط است؛ بنابراین نتایج اولیة پژوهش نشان میدهد بیشتر افرادی که به شغل قالیبافی گرایش یافتهاند، ازنظر تحصیلات در سطوح پایین تحصیلی هستند. این بخش باید کاملا سالم و بدون هیچ آسیب، پارگی یا رفو باشد؛ علاوه بر این، کیفیت بافت در پشت فرش نیز، باید یکدست و بدون ناهماهنگی باشد.

علاوه بر این مورد، دوام رنگبندی در این نخها نیز متفاوت است و باید در هنگام خرید این فرشها، حتما در مورد نوع نخ بهکاررفته در بافت فرش سوال کنید. بهترین الیاف برای بافت فرش های دست بافت پنبه، پشم و ابریشم است اما ماجرای فرش ماشینی مجزا است و برای انتخاب الیاف مناسب برای فرش ماشینی باید علاوه بر ویژگی های فیزیکی-مکانیکی الیاف ،باید استانداردهای نخ ورودی به ماشین بافندگی را نیز در نظر بگیریم. الیاف اکریلیک در ماه اول استفاده همانند فرش های دست بافت پشمی مقداری پرز دهی دارد اما خود پرز دهی تضمینی بر اصل و با کیفیت بودن الیاف اکریلیک موجود در فرش است. نخ اکریلیک : این نوع فرشها یکی از پر طرفدار ترین انواع فرش ماشینی است که جنسی شبیه پشم دارد اما به صورت مصنوعی و به دست انسان ساخته میشوند و در طبیعت وجود ندارد. این در حالی است که در فرشهای دستباف که از نخهای ضخیمتری نسبت به فرشهای ماشینی استفاده میکنند، امکان تولید فرشهایی با تراکم عرضی بیشتر از ۱۲۰۰ شانه وجود ندارد. فرشهای ۱۲۰۰ شانه گل برجسته نیز در سالهای اخیر بخشی از بازار فرش را به تصاحب خود درآوردهاند و رضایت گروهی از خریداران را جلب کردهاند.

خوبی خرید آنلاین فرش این است که نظر کاربران و خریداران قبلی را میخوانید و بررسی میکنید. فروشگاه آنلاین فرش «ملک شاه» یکی از پیشتازان این حوزه است. با توجه به ویژگی های ذکر شده، نخ اکریلیک پر تقاضا ترین و گران ترین نخ در صنعت فرش ماشینی است. محسن غفوریان از از حوزه رنگرزی با تاکید بر این نکته که روزی نفت در کشور تمام خواهد شدیاد آور شد: باید از هنر صنعت فرش کشور و استان حمایت همه جانبه صورت گیرد. به طور کلی هرچه تراکم شانه بیشتر باشد ،فاصله ی بین دندانه های ماشین بافندگی کمتر می شود و ما باید از نخ ظریف تر که درصد پلی استر کمتری دارد استفاده کنیم.

بهطور کلی پشت فرش باید کاملا یکدست باشد. در حالت کلی اگر مساحت قالی کمتر از 4 متر مربع باشد، جزء دسته قالیچه محسوب میشود. اندازه فرش ها معمولا بر حسب متر مربع بيان مي شود. قالی شکارگاه: این فرش در ابعاد 6/09 متر درازا و 3/60 متر بافته شده که در بین قالیهای مشهور جهان این قالی در مقام نخست قرار دارد. قیمت فرش و تابلو در سایت قالی کاشان به دلیل فروش مستقیم از کارخانه بسیار ارزان تر شده است. خرید تضمینی تابلو فرش ماشینی پر کاربرد ترین تابلو تزیینی در هر دکوراسیون منزل به شمار می آید و هر روزه در شهر فرش، طرح های جدید از آن رو نمایی و در معرض فروش قرار می گیرد. ازاینرو، تا حد امکان از خرید فرشهای ماشینی دستدوم خودداری کنید و بهجای آن، از فروشگاههایی که فرشهای نو را با اقساط و شرایط مناسب به فروش میرسانند، خرید خود را انجام دهید.

نخ های تار و پود تنها نقش دوام و استحکام بودن فرش را دارند اما ویژگی های مطلوب نخ خاب محدود به استحکام نیست .حدود 70 تا 85 درصد وزن نهایی فرش، مربوط به خاب فرش است از این جهت تضمین کیفیت نهایی فرش ، انتخاب الیاف مناسب برای خاب فرش است. الیاف ویسکوز در مقایسه با الیاف دیگر استحکام کمتری دارد و طبق تحقیقات با مرطوب شدن نیمی از استحکام خود را از دست می دهد.این الیاف رنگ پذیری فوق العاده بالا دارند و درخشش زیبایی به فرش می دهند اما بازگشت پذیری این الیاف ضعیف است. ظرافت مناسب الیاف: هرچه الیاف ظریف تر باشند؛ نرمی و لطافت بیشتری خواهند داشت و نقش فرش زیباتر و ظریف تر خواهد شد،اما افزایش ظرافت قابلیت بازگشت پذیری الیاف را کاهش می دهد. این پرزها باید دارای لطافت معقولی باشند (بیشازحد نرم یا خشن نباشند.). اگر شما جلو و پشت فرش را لمس کنید، هر دو نوع باید مقاومت بالاتری نسبت به تراکم داشته باشند. پلی استر در این نوع گلیم به عنوان”پود مجازی” و به صورت موقت و برای کمک به تشکیل نوعی بافت با عنوان “خاب حلقه” استفاده می شود و پس از بافته شدن گلیم این پود های مجازی از داخل بافت بیرون کشیده می شوند.

در بافت ماشینی کیفیت تابلو بسیار بالا می باشد . پشم عایق حرارتی بسیار خوبی است اما در برابر حرارت بسیار آسیب پذیر است و نباید با دمای بالا شسته شود. اما چنان چه بازگشت پذیری مطلوب نباشد؛ خاب فرش به مرور و در اثر پا خوردگی یا قرار گرفتن اجسام سنگین روی آن دچار افت ضخامت می شود. ازدیاد طول تا حد پارگی این الیاف بسیار بالا است و بازگشت پذیری و جذب رطوبت بسیار بالایی دارد. اکریلیک خاصیت بازگشت پذیری خوبی دارد و عایق حرارتی خوبی نیز است. معمولا نخ پود پنبه ای نمره 10 که حجیم تر است و خاصیت پر کنندگی بهتری نسبت به بقیه ی نخ های پنبه دارد. فرش شهیاد در چهار رنگ : کرم ، سرمه ای و فیروزه ای و آبی رنگ کاربنی وجود دارد. انتخاب رنگ کاملا سلیقهای است. تیراژ تولید و همچنین سرعت تولید فرشهای ماشینی چنان است که احتمالا یک شیوه سنتی برای رنگرزی آنها جواب ندهد.

همانطور که از پیشینه نخ مورد استفاده در فرش ماشینی پیداست، این نخها هم به شیوه صنعتی رنگرزی میشوند. تابلو ها به خاطر زیبایی خیره کننده ای که به فضا می دهند سال های زیادی است که مورد توجه هستند. فرش دستباف از جایگاه های ویژه ای در کشورمان برخوردار است چرا که نقش خاصی را در زمینه های فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی ایفا می کند. شناسایی فرش دستباف خوب برای بیشتر ما کار چندان آسانی نیست، چرا که آموزشی در این مورد به ما داده نشده است. جنس نخ مورد استفاده در آنها پشمی است و چله ی آنها از نخ پنبه است. نخ پنبه/پلی استر، قدیمی ترین نخ چله ی رسیده شده در صنعت فرش ماشینی است که به صورت ترکیب درصدی از دو لیف پنبه و پلی استر تولید می شود. نخ پلی استر : اما این نوع فرشها، فرشی بسیار زیبا و درخشان هستند.

گاهی این پوسیدگیها بهصورت گسترده اما با شدت کم در تمامی بخشهای فرش ایجاد شده است و خریداران بیاطلاع، پس از اقدام به خریداری این محصول، با فرشی روبرو میشوند که عمر بسیار کوتاهی دارد. الیاف پلی پروپیلن پس از بافته شدن شباهت بسیار زیادی به الیاف اکریلیک دارند و گاهی با نام و قیمت اکریلیک عرضه می شوند اما پس از چند ماه استفاده و پا خوردن الیاف این فرش سفت و سخت می شود. در برخی از موارد نخ پنبه/پلی استر با نسبت 80/20 تولید شده و برای مقرون به صرفه تر شدن نخ پود، مورد استفاده قرار می گیرد.

به این ترتیب نزدیک به پنج دهه است که فرش ماشینی به مدد صنعتی شدن دهه پنجاه ایرانی مهمان خانههای ایرانی است. خرید فرش ماشینی جدید و جایگزین کردن آن با نمونههای قدیمی، از آن دسته کارهایی است که بهطور متوسط هر ۴-۵ سال یکبار در خانوادههای ایرانی انجام میشود. تا همین 50، 60 سال پیش، این کالاهای زیبا و ارزشمند به دست بافنده طرح ریزی و بافته میشدند. این محصول، بهطور میانگین و با توجه به کیفیت بافت، هر چند سال یکبار نیاز به تعویض خواهد داشت. قیمت این محصول، با توجه به هزینههایی که در مسیر بافت آن صرف میشود، بسیار قابل توجه است. ازاینرو، باید در هنگام خرید این محصول، نکات متعددی از سوی شما در نظر گرفته شود تا احتمال خرید بهترین فرش ماشینی، تا حد زیادی افزایش یابد. علاوه بر این، نباید از این پرزها بوی نامطبوعی استشمام کنید و همچنین، تمامی این پرزها نیز باید از لحاظ رنگبندی و درخشندگی نیز، از ظاهر کاملا مناسبی برخوردار باشند. اولین نکته این است که هرچه فرش دستبافت بیشتر استفاده شود، ارزش آن نیز بیشتر خواهد شد. فرشهای دستبافت نسبت به فرش ماشینی از درخشندگی بالایی برخوردارند. نخ جوت استحکام بالایی دارد که استحکام عرضی فرش را تامین می کند.

این الیاف همانطور که از نامش پیداست از بخشی از گیاه به دست می آید. الیاف کرکی: کرک نیز از بدن چهارپایان به دست می آید که دارای قیمت بسیار بالایی می باشد. از مزایا فرش دستباف دقیقاً می توان به این موضوع اشاره کرد که به خاطر هنری بودن و کار دست بودن آن، با گذشت زمان نه تنها ارزش خود را از دست نمی دهد، بلکه اگر آن را سالم نگهداری کنید هر چقدر فرش شما قدمت بیشتری پیدا کند از ارزش و قیمت بیشتری برخوردار می شود. الیاف نخ خاب باید ویژگی های فیزیکی-مکانیکی بیشتری داشته باشند که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد. به این ترتیب باید تعداد گرههای موجود در یکمتر از طول فرش را ضرب در سه کرد تا تراکم درست و دقیق فرش را پیدا کرد.

از انواع جنس نخ میتوان به موارد نخ اکریلیک ، نخ پلی استر ، نخ پلی پروپلین اشاره کرد که در ادامه به اختصار توضیح داده شده اند. مهمترین الیافی که به عنوان نخ پود امروزه مورد استفاده قرار می گیرند نخ های جوت و نخ های پنبه/ پلی استر هستند. علاوه بر این موضوع، دقت داشته باشید که فرش شما، قرار است چه میزان ترددی را در روز تحمل کند و اینکه آیا تراکم فرش موردنظر شما برای این میزان تردد مناسب است یا خیر؟ مثلاً بهترین فرشهای ماشینی معمولاً از الیاف ساخت آلمان استفاده میکنند که نسبت به انواع ترک یا تایوانی کیفیت بسیار بالاتری دارند. در مجموع فرشهای ۱۰۰درصد اکریلیک در میان انواع فرشهای ماشینی و فرشهای بر پایه الیاف مصنوعی، کیفیت و قیمت بالاتری دارند. به کار برده می شود.پلی استر استحکام و همچنین قیمت مناسبی دارد.جذب رطوبت این الیاف کم است و عایق حرارتی چندان مناسبی نیستد.