مراحل تولید فرش دستباف به همراه بررسی قیمت

در پسابرجام و موفقیت دیپلماسی کشور کمک بزرگی بود که یکی از موانع عمده صادرات فرش و تابلو فرش را سایت 1200carpet از میان برداشت. امروزه تابلو فرش بافت ماشینی از نظر شانه، تراکم و ابعاد از نظر کیفیت متفاوت هستند زیرا هر چه شانه و تراکم بالاتر باشد، ریز نقشی و کیفیت طرح بافته شده، از کیفیت بالاتری برخوردار است و متقابلاً قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت. و هرچه شانه فرش زیاد تر باشد از لحاظ طرح و نقشه ریز تر و از لحاظ زیبایی و نوع بافت فرش به فرش دستی نزدیکتر است. فرش کاشان اردکان کرم که به صورت جفت 6 متری و جفت 9 متری باشد غالبا مرغوب تر و پر طرفدار تر از 12 متری است.

البته توجه به میزان رفت و آمد جمعیت و انتخاب نوع فرش متناسب با آن، نیز تا حد زیادی در افزایش طول عمر این فرشها تاثیر میگذارند. روز افتتاحیه یک آمریکایی با مترجمش به غرفه ما آمد و برخلاف نظرم با دیدن قالیچهها ابراز نارضایتی کرد و عنوان کرد که چقدر رنگ این قالیچهها بد است. یکی از نکات مهمی که قبل از خرید فرش ماشینی باید در نظر داشت، آشنایی با انواع فرش ماشینی موجود در بازار است. اما چالش بزرگ، نکات و معیار های مهمی هستند که باید در هنگام خرید تابلو فرش بدانیم. امروزه استفاده از فرش های ماشینی در کنار بحث کف پوش کردن منازل به عنوان زیبایی بخشیدن در منازل نیز نقش مهمی را ایفا می کند . در این مرحله با استفاده از تکنولوژیهای مختلف فرش بافته میشود. فرش نگین مشهد یکی از شرکت های بزرگ و با سابقه زیاد در تولید فرش های ماشینی است و این برند نه تنها در ایران بلکه در کشور های دیگر نیز معروف است.

امروزه در هر خانه ایرانی حداقل یک تابلو فرش در دکوراسیون داخلی منزل مورد استفاده قرار گرفته است، زیرا تابلو فرش و قاب تابلو؛ هر دو مکمل زیبانمایی پازل دکوراسیون خانه های ما به حساب می آید. همیشه خانم های ایرانی برای تزئین دکوراسیون داخلی منزل خود درگیر سوالاتی مانند: اینکه تابلو فرش ماشینی چه طرحی بخرم خوبه؟ ممکنه در هنگام خرید، یکی از طرح های طبیعت و منظره، تصویر شخصی یا هر طرح دیگری را انتخاب کنید که با دکوراسیون داخلی شما همخوانی داشته باشد. در این فضاها رنگها بهصورت یکدست و تندتری استفاده شدهاند و نقش بیشتری در دید بصری دارند که این ویژگی در کنار استفاده ازاین مدل فرش همخوانی بالایی دارد. در بافت این نوع از فرش ها از رنگ های شادی همچون قرمز و یا رنگ های خنثی همچون طوسی به وفور استفاده می شود و اغلب دارای رنگ زمینه طوسی هستند. فرش 1200 شانه: اغلب فرش های ماشینی به صورت 700 و 1200 شانه تولید می شوند که هر کدام تراکم و ویژگی های خاص خود را دارند.

در این مقاله ما سعی داریم تا به این سوالات و ابهامات بپردازیم و آنها را برای شما حل کنیم. زمانی که برای خرید تابلو فرش به فروشگاهی مراجعه میکنید، فروشنده سعی دارد شما را مجاب به خرید نماید، گوش دادن به فروشندگان مفید است، ولی بهتر است در انتخاب دقت کنید و متناسب با بودجه و سلیقهی خودتان تابلو را تهیه کنید. قبل از اینکه ابن مورد را به طور کامل توضیح دهم بهتر است در ابتدا با این دو اصطلاح به طور کامل آشنا شوید. فرش دستباف با وجود سابقه تاریخی و قدمت کهنی که در سرزمین ما دارد به لحاظ شناخت موضوعی و محتوایی به ویژه با نگاهی علمی، موضوع جدیدی است و اگر توجه کنیم که دانش و اطلاعات ما حتی در مورد جنبههای عملی وتجربی تولید فرش، با وجود مهارتی که در آن داریم تا چه حد غیر مدون و غیر قابل استفاده است ( به بیتوجهی و ناآگاهی از ارزشهای کیفی و هویتی فرش ایران در میان نسل اخیر تولیدکنندگان نگریسته شود )،آنگاه میتوان عدم توجه معقول و تبیین شده علمی در مورد ارزشهای اجتماعی و فرهنگی فرش دستباف را امری قطعی و قابل تأسف دانست. زیرا میتواند تا حد زیادی به شما کمک کند محصولی با کیفیت و اصل را خریداری کنید.

اما به هر حال انواع فرش خارجی و ترک مدرن هم در بازار گاها دیده می شود. هر یک از این هفت گروه دارای زیر مجموعه های مختلفی است. شاید باورتان نشود اما بیش از ۷۰٪ از فرش های ماشینی ایرانی با لوگو و آرم نگین مشهد در بازار عرضه می گردد. بهصورت مستقیم روی دیوار گچی یا آهکی آویزان نشود. توجه: البته فرش های آکریلیکی که تازه از بازار میخرید ممکن است تا یک مدت از خود پرز بدهند و بعد دیگر این روند تکرار نشود . همچنین فرش های دستباف کاشان تا زمان قاجار، دوران اوج و شکوه خود را سپری می کردند تا اینکه بعد از آن به خاطر مسائلی، این فرش ها در ایران کم رنگ شدند. یکی از این مسائل مهم، مسائل مالی بوده که در زمان خرید، به آن فکر خواهیم کرد؛ به طور مثال: چطور تابلو فرش قیمت مناسب و با کیفیت خریداری کنیم؟ بر اساس جنس محصول و ابعاد آن ممکن است بافت در مدت زمان های مختلفی انجام شود .

هر روزه در شهر فرش ماشینی کاشان طیف گسترده ای از تابلو فرش ماشینی جدید، طراحی و روانه بازار می گردند. فرش واژه ای عربی به معنای زمین است و در زبان فارسی به معنای مفاهیمی مانند گسترده شدن ، زیرانداز و کفپوش است. ۲- در آینده اگر فرش شما دچار هرگونه مشکل شود که مجبور شوید به رفوگری مراجعه کنید ، رفوی اینگونه از فرش ها بسیار سخت و کار دشواری است و آن هم به دلیل تراکم بالای فرش است. اگر از آن دسته افرادی هستید که به روان شناسی رنگ ها و تاثیر بسزای آن بر روح و روان انسان اعتقاد دارید به شما پیشنهاد میکنم در صورت امکان مقاله “رنگ فرش و تاثیر شگفتانگیز در انرژی بخشیدن به خانه“ را حتما مطالعه کنید. اما عیب آنها این است که به راحتی جذب کننده گردوغبار محیط هستند و برای افرادی که ناراحتی یا حساسیت تنفسی دارند توصیه نمیشود. برای افرادی که به دنبال فرش های سنتی، دست باف و اصیل ایرانی می باشند، فرش افشان گیلدا پیشنهاد بسیار خوبی می باشد. با این حال اما دنیای مدرن ، در صنعت فرش نیز انقلابی ایجاد نموده است ؛ به گونه ای که این روز ها فرش ماشینی به شدت در همه جا رواج یافته است و انواع دستگاههای مدرن ، سرعت تولیدکردن و بافتن این محصول را بسیار زیاد کرده اند.

یکی از کارخانه های تولید کننده و عرضه کننده انواع فرش ماشینی کاشان که در کنار کیفیت فرش به مقوله زیباییی نیز بسیار توجه داشته تا بتواند مشتریان خود را با سلیقه های متفاوت راضی نگه دارد کارخانه کالا فرش می باشد . اما امروزه با توجه به تولید فرش های ماشینی در طرح و رنگ های مختلف سبب شده تا این گونه فرش ها بیشتر از فرش های دستبافت مورد استقبال قرار بگیرند . یکی از دلایل دیگر که سبب می شود تا فرش ماشینی بافته شده بسیار مورد توجه قرار بگیرد به کار رفتن طرح های قرینه در فرش می باشد که این موضوع در زیبایی فرش نیز تاثیر گذار می باشد . امروزه با توجه به این که بحث زیبایی در کنار کیفیت فرش در میان خریداران بسیار مهم شده است لذا تولید کنندگان فرش را بر این داشته تا به تولید انواع فرش زیبای ماشینی بپردازند . یک نکته بسیار مهم برای تشخیص فرش اصل از تقلبی. وجود ترنجی زیبا و چشم نواز در مرکز فرش که با فرم های خشتی ،مربع ، منظم و متقارن تزیین شده، بسیار جذاب و تماشایی است. موضوع مهم در انتخاب زیباترین فرش طرح و نگاره های آن می باشد که با زیبا بودن طرح و نگاره در فرش خریدار به سمت آن جلب می شود .

یکی از موارد روش تشخیص نوع بافت فرش است که خب طبیعتا از روی این روش نمیتوان پی به اصل یا تقلبی بودن این نوع از فرش پی برد چون این روش نیاز به تخصص و تجربه فراوان دارد. تعیین کیفیت و مرغوبیت کالای شما به این مسائل بسیار اهمیت دارد. یک نکته بسیار مهم در ارتباط با انتخاب الیاف فرش: اگر شما از آن دسته خانواده هایی هستید که قصد دارید سالی یک فرش عوض کنید به شما پیشنهاد میکنم فرشی با الیافی از جنس چرم مصنوعی(پلی استر) بخرید . در انتخاب فرش ماشینی مناسب مواردی چون رنگ ، اندازه و نقشه فرش بسیار مهم است . از پشت فرش به صورت کامل برسی کنید که جای پارگی ، رفو و برجستگی وجود نداشته باشد چون گاهی اوقات این اتفاق رخ میدهد که در اثر تخیله بار فرش آسیب میبیند. باید برای این کار به یک جای مطمئن مراجعه کنید تا به خوبی و اصولی فرشهایتان شسته شود. یکی از نکاتی که باید در هنگام خرید فرش رعایت کنیم تا زیبایی فرش کاملا مشخص و نمایان باشد خرید فرش در ابعاد متناسب با منزل و رعایت کمی فاصله از دیوار ها می باشد که سبب می شود تا با قرار دادن گل و گلدان زیبایی منازل خود را بیشتر نمایید .

باید گفت بهترین نخ در حال حاضر نخ اکریلیک است که بسیار فرش را مرغوب می کند و باعث جلوگیری از پرز انداختن فرش می شود. این مدل فرش های ماشینی به دلیل استفاده از الیاف نازک و ظرافت بسیار بالا، در هنگام شستشو از دوام و مقاومت کافی برخوردار نیستند. برای خرید فرش اکریلیک کاشان می توان به فروشگاه فرش کاشان که یکی از معتبر ترین تولید کنندگان فرش ماشینی کاشان می باشد که کلیه محصولات خود را با استفاده از الیاف مرغوب اکریلیک هیت ست شده تولید و با مناسب ترین قیمت به بازار فروش عرضه می دارد . وجه اشتراک کلیه این فرشها در استفاده از نقوش و طرحهای ایرانی به ویژه نقوش بومی و محلی گسترده در تمام مراکز تولید فرش است.همچنین استفاده از رنگهایی که استادان بلا منازع ایرانی (چه در سطح کارگاهی و چه در نقاط روستایی و به صورت محلی) از چندین گیاه محدود و شناخته شده به مدد ذوق و اندیشه عارفانه و نگاه فطری رنگ شناسانه خویش به دست میآورند و بهره گیری از پشمهای محلی و بومی و دقت و امانت و درستی و تعهد بافت سالم (بدون تأکید بر ریزبافی) راز مرغوبیت فرش در این دوره ها بوده است .

اما اگر قصد دارید فرشی را بخرید و از آن سال ها استفاده کنید بهتر است از الیافی چون پشم یا ۱۰۰٪ آکریلیک بدون درصد دار استفاده کنید. در واقع کرک الیاف نازکی می باشد که روی پشم و پوست چهارپایان جمع می شود و دارای لطافت و نرمی خاصی می باشد. از الیاف های مرغوب می توان به نخ اکریلیک، ویسکوز، پلی پروپیلن و… در دو رو بافی فرش، ضخامت نخ چله مثل فرش معمولی است فقط ضخامت نخ های بافت و پود ضخیم متفاوت می باشد. از دیگر ویژگی هایی که این نوع گره فراهم می کند محکم بودن این فرش ها می باشد ، علاوه بر اینکه این استحکام باعث می شود فرش بسیار دیر نخ نما شود ، این امکان را نیز فراهم می کند که پرزهای فرش چنان قیچی زده شوند که به شکل مخمل به نظر بیایند. زیرا فرشهای ابریشمی گرانقیمت هستند و ممکن است که برس به پرزهای فرش آسیب برساند و از زیبایی فرش بکاهد. اگر به تازگی عروسی کردهاید یا میخواهید برای جهیزیهتان فرش اتاق خواب عروس بگیرید؛ این آلبوم چیدانه را مشاهده کنید و جدیدترین فرشهای مناسب برای اتاق خواب عروس را در آن ببینید. در دربار هخامنشیان فرشهایی پهن بوده است که بهعلت پوسیدگی هر چند وقت یک بار تعویض میشوند و فرشهای دیگری جایگزین آنها میشوند.

1) نخ ابریشم : زیبا ترین تابلو فرش ها از جنس ابریشم می باشند که بسیار لطیف و ظریف هستند به همین علت نفش و طرح در آن نسبت به دیگر جنس ها وضوح بیشتری دارد ، این تابلو فرش ها بسیار لوکس و گرانبها هستند البته نخ ابریشم ممکن است طبیعی یا منصوعی باشد که در قیمت آن اثر گذار است . از این رو تولید کننده های فرش ماشینی با طرح های جدید و رنگبندی زیبا و متنوع در هر سال توانسته اند تا نیاز سلیقه ای هر خریدار را بر طرف نمایند . نکته مهم که باید به آن توجه داشت این مطلب است که منظور ما از فرش زیبای کاشان همان فرش 1000 شانه و فرش 1200 شانه می باشد زیرا بافت این نوع فرش ها با جدید ترین طرح ها و رنگ ها می باشد . در بین فرش های ماشینی فرش هایی هایی هستند که اصطلاحا به آنها فرش های دست بافت گونه میگویند ( شاید شنیده باشید) در حقیقت این فرش ها دست بافت نیستند اما به این علت به آنها دست بافت گونه میگویند چون میزان شانه فرش زیاد است.

پرداخت بافت فرش نکته ای بسیار مهم است که تاثیر بسیار زیادی در زیبایی فرش تابلویی خواهد داشت. اما تنها عیبی که دارند این است که ۱- عمر بسیار کمی دارند ۲- شستوشوی آنها بسیار سخت است.و تنها ویژیگی مثبت آنها نرم بودن و زیبا بودن بودن آنها است. البته از این نکته نیز نباید غافل شد که شاید طرح و نگاره در یک فرش ماشینی در منزلی زیبایی فضا را دو چندان کند و محیط را زیبا و جذاب اما همان فرش در منزل شما شاید آن زیبایی را به محیط نبخشد و دلیل این امر انتخاب فرش متناسب با دکوراسیون منزل و انتخاب رنگ آن بر اساس پرده و مبل می باشد که باید هارمونی رنگ ها در انتخاب فرش متناسب با منزل رعایت شود تا بتواند فضایی زیبا را به ارمغان آورد . به همان علت که گفتم چون از لحاظ بافت و طرح نقشه به فرش های دستبافت نزدیک تر هستند.