فرش آشپزخانه چی بخرم؟

در صورت لزوم می توانید از خدمات رفوی فرش و ریشه زنی و ترمیم فرش نیز استفاده کنید. با دست کشیدن روی سطح فرش ماشینی نیز می توانید کیفیت نخ و جنس آن را تشخیص دهید. تراکم کمتری دارد ولی فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰، ۲۰۰۰ و … ولی با جایگزین شدن مبل و صندلی به جای مخده و پشتی، دیگر از فرش های بزرگ در منزل استفاده نشد، ولی از ارزش و جایگاه فرش کاسته نشد و به جای فرش های بزرگ، فرش هایی با اندازه های کوچک تر رواج پیدا کرد. ولی استفاده از فرش دستباف به عنوان نماد هنر و صنعت ایران، هنوز در میان خانواده ها رواج دارد.

متخصصین برای سنجش این موضوع از اصطلاح ” شانه” استفاده می کنند. مراحل تبدیل پشم به نخ خود نیاز به توضیح بیشتری دارد اما برای هنرجویانی که میخواهند تازه دستی در این هنر داشته باشند، نخهایی با جنسهای مرغوب و رنگهای متنوع وجود دارد که در بازار میتوانند تهیه کنند. 1- در انتخاب بهترین فرش ماشینی باید به سبک زندگی خود نیز توجه داشته باشیم اگر در خانه کودکی دارید یا از حیوان خانگی نگهداری می کنید از فرش هایی استفاده کنید که طرح و نقش شلوغی داشته باشند تا کثیفی را بر روی خود نمایان نکنند . همچنین دستهبندی انواع جنس فرش ماشینی بر اساس نوع موادی است که در ساخت الیاف آن مورد استفاده قرار میگیرند. فرش وینتیج یکی از انواع جدید فرش ماشینی است که دارای سبک خاصی در طراحی بوده و درحال حاضر طرفداران بسیاری دارد.

علاوه بر جنس فرش، الگوی مورد استفاده بیش از هر چیز در انتخاب فرشهای ماشینی برای منزل نقش دارد. بعد از هماهنگی اولیه، همیار شرکت قالیشویی برای بردن فرش درب منزل مراجعه می کند. مثلاً طرح ها و نقش های فرش ها نه تنها نشان دهنده یک دوره تاریخی خاص است، بلکه فرهنگ بافندگان آن و منطقه بافت آن را نیز آشکار می کند. در فرهنگ ایرانی، مفروش کردن خانه با فرش دستباف یکی از زینت های خانه محسوب می شود. در بخش اول، «خرید بیست» اشاره ضمنی به مزایای خرید کردن از مجموعه آقای فرش دارد. شما این فرش را به راحتی میتوانید شستشو کنید. طراحان و هنرمندان ایرانی با ارائه طرح ها و نقشه های مدرن در تولید فرش های شنل موثر واقع شده اند و در این زمینه تولید کنندگان را یاری رسانده اند . جنس چله ی این فرش دستباف از پشم است ولی تمام زمینه آن از ابریشم بافته شده است. همچنین فرشهای اکریلیک، قیمت بسیار مناسبی داشته و شستشوی آنها در قالیشویی راحتتر است. در صورتی که میخواهید این فرش را خودتان در خانه بشوئید بهتر است ابتدا آن را از جایی آویزان کنید و با چوب به آرامی پشت آن بزنید تا گرد و غبار آنها خارج شود.

ذکر این نکته لازم است که انواع جنس فرش بر طبق مواد مورد استفاده در این رشته نخها معین میشود. قالیشویی های معتبر از دستگاههای پیشرفته و مواد شوینده متناسب با جنس فرش استفاده میکنند. مواد اولیه ای که در این نوع فرش استفاده می شود، نسبت به مواد اولیه فرش های دستباف ارزان تر است. برای این منظور از یک طلق ضخیم یا کارتن استفاده کنید. فرش های قشقایی شامل یک شش ضلعی و یا طرح الماسی شکل با چهار تصویر قلاب داخل یک الماس مورب است. این اعداد نشان دهنده تعداد گره های فرش در هر متر مربع است. هر چه تعداد گره های فرش بیشتر باشد، کیفیت آن بالاتر می رود. در فرش های کاشان عموما تعداد رج پایین است و به همین دلیل ظرافت کمتری در آن به کار می رود. اما بنده به شما دو روش دیگر را معرفی خواهم کرد . برای اینکه فرش زیبا و با ارزش تان سال های بیشتری، کیفیت خود را حفظ کند لازم است تا هر یک یا دو سال، فرش را به طور کامل شستشو دهید. این ماده شباهت زیادی به الیاف طبیعی مانند پشم دارد و در مقایسه با مواد دیگر از دوام و کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

یکی از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده فرش، الیاف فرش است که به نوعی پایه و اساس فرش را تشکیل می دهد. پایه مبل، میز یا تخت را مستقیما بر روی فرش قرار ندهید. در نگاه اول ظاهر فرش ماشینی توجه تان را جلب می کند ولی بعدها متوجه می شوید که نگهداری و نظافت فرش تا چه حد اهمیت دارد. همانطور که در مقالات قبلی گفته شد اولین ریشه ها بر تار و پود قالی در شهر کاشان زده شد و بعد از آن ، در دهه 50 اولین فرش ماشینی در شهرستان کاشان تولید و عرضه گردید .

همینطور که مشخص است این فرش ها توسط دستگاه، بافته می شوند و به شیوه سنتی، گره ها زده نمی شود اما این گره ها در فرش ماشینی نیز وجود دارد. اما با گذشت زمان و تغییر ذائقه مردم، الگوهای فرش ماشینی نیز تغییر پیدا کردند. از شهر هایی تولید کننده فرش ماشینی می توان به کاشان ، فرش مشهد ، فرش اردکان یزد ، فرش دلیجان ، فرش شیراز و کرمان ، تهران ، ماکو و مازندران اشاره کرد اما تولید فرش در شهر های دیگر نیز اندک شمار وجود دارد . قیمت مناسب، شباهت بالا به فرشهای دستباف و سهولت در قالیشویی از دلایل عمده گسترش این فرشها در ایران هستند.

این قالیچه که در قرن 16 در نواحی مرکزی ایران بافته شده با استفاده ی محدود از رنگ قرمز، سبز و آبی دارای ابعاد حدود 2.5 متر در 1.5 متر بافته شده است. به همین ترتیب، فرشهای مورد استفاده در محیطهای داخلی مانند اتاق خواب باید متناسب با رنگبندی دیوارها و وسایل انتخاب شوند. این عمل را می توان به وسیله متر و یا خط کش مدرج نیز انجام داد و فاصله نقاط متفاوت فرش را نسبت به یکدیگر سنجید. از نظر نظافت و شستشو نیز همه فرش های ماشینی مثل هم نیستند. به صورت کلی، شانه فرش از اهمیت بیشتری برخوردار است و شرکتهای قالیشویی نیز این عامل را در تعیین قیمت شستشوی فرش ها در نظر میگیرند. برای اینکه کمتر نیاز به شستن فرش باشد می توانید طرح های شلوغ تر را انتخاب کنید. اگر بخواهیم ریزتر و دقیق تر این مطلب را برای شما توضیح دهیم، باید گفت که نخ های فرش دستباف به ۳ دسته نخ خاب، نخ تار و نخ پود تقسیم بندی می شوند. قیمت فرش منظره دستبافت بسته به تعداد پرز، نوع نخ، نوع رنگ، مواد استفاده شده و ابعاد آن می تواند متفاوت باشد.

و نازکی ان و همینطور تراکم و فشرادگی گره ها وفرش ماشینی با بالا رفتن شانه و تراکم بیش تر میگردد . اگرچه فرشهای ماشینی با طراحی مدرن در حال گسترش هستند؛ اما طرحهای سنتی، به ویژه طرحهای فرش دستبافت شرقی هنوز مشتریان خاص خود را دارد. به همين دليل مشهور است که فرش کرمان هر چه پا بخورد ارزشش بیشتر می شود و هيچ اتفاقي هم براي فرش نميافتد. در چند سال اخیر، افزایش قیمت فرش ماشینی و به تبع آن افزایش سهم هزینه های آن در سبد هزینه های خانوار، فرایند خرید فرش را پیچیده تر و تصمیم گیری در این خصوص را دشوارتر کرده است. ابریشم مصنوعی: ابریشم مصنوعی برای فرشهای دارای بافت کوتاه و متراکم به کار میرود. البته در بازار شاید فرش های زیباتری از آکریلیک هم برخورد بکنید که به آنها فرش های ابریشمی می گویند و از ابریشم مصنوعی تولید می شوند. البته خرید انواع فرش دستباف مانند سرمایهگذاری است چراکه به مرور زمان ارزش آنها بیشتر میشوند. به عبارتی دیگر ابعاد فرش باید از هر طرف حداقل ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر بزرگتر از اندازههای میز نهارخوری باشد. تولید انبوه فرشهای ماشینی از دهه ۶۰ آغاز شد و چندین کارخانه محصولات خود را به بازار عرضه کردند.

پود در هنگام بافت قالی توسط بافنده از لابلای چلهها رد شده بنابراین چله کشی یا چله دوانی، سوار کردن، انداختن یا گرداندن تعداد مشخصی نخ روی دار قالی برای قالی بافی است. وزن فرش هم تحت تاثیر نخ خاب است. اگرچه عوامل دیگری هم در تعیین قیمت فرش ماشینی تاثیر دارند ولی به طور حتم، عامل اصلی در تعیین قیمت همین نخ خاب فرش است. مراقبت از فرش، فرایندی دائمی بوده و به همین خاطر، بهتر است که نگهداری از آنها را به افرادی متخصص بسپارید. به قالیچه هایی که مساحت آنها کمتر از یک متر مربع باشد. این امر اصلا جای تعجب ندارد زیرا این یک فرآیند دستی است اما در فرش ماشینی به دلیل استفاده از دستگاه اتوماتیک پشت تمام آن ها صاف و یکنواخت است.

علاوه بر روشهای بالا، از طریق پرسوجو کردن از طریق دوستان و آشنایان میتوانید یک قالیشویی مناسب و حرفهای سایت 1200carpet را انتخاب کنید. برخی از کارخانههایی که به صورت غیرقانونی اقدام به شستن فرش میکنند، حرفهای نیستند و از مواد نامناسب استفاده میکنند. بسیاری از افراد هستند که برای پذیرایی های بزرگ ، فرش های دایره یا فرش بیضی را خریداری می کنند و بدین صورت ، پذیرایی بزرگ را با استفاده از چند قالی گرد یا بیضی ، تفکیک می کنند و فضا را از یکنواختی خارج می کنند . زنان و مردان ایرانی هنرمندانه با الهام از طبیعت و حوادث اجتماعی روزگار خود آثاری را خلق کردند که اکنون اگر اغراق نشود باید گفت، دنیا فرش را با برند ایران می شناسد، هنرمندانی که تصویرگر عمر و جوانی خود نیز در پای دار قالی بوده اند. گذشته از بعد صنعتی، فرش کارکرد فرهنگی نیز دارد. ظرافتی که در این نوع فرش وجود دارد در کمترین فرش دستبافتی دیده می شود و از گذشته دور تاکنون شهر تبریر مهد تولید و توزیع انواع فرش دستبافت در طرحها و مدلهای متنوع بوده است. طرح ماهی درهم در نقاط مختلف ایران به نامهای مختلفی مشهور است. به یاد داشته باشید که فرش را مستقیما روی زمین سخت پهن نکنید؛ چرا که آسیب دیدن تار و پود فرش به تدریج باعث از بین رفتن تمام فرش خواهد شد.

ماده می تواند نقش مهمی، نه تنها در تعیین قیمت و دوام، بلکه در ایجاد طراحی ایده آل نیز ایفا نماید. پلی پروپیلن: این ماده به دلیل مقاومت در برابر رطوبت و بافتی شبیه به پشم از شهرت زیادی برخوردار است. فرش های با کیفیت و نفیس را به قالیشویی معتبر بسپارید تا مراحل غبارگیری، شستشو، لکه بری، آبکشی و خشک کردن فرش طبق اصول صحیح انجام شود. پلی آمید: مادهای انعطافپذیر که میتواند، وزن زیادی را تحمل کند و تمیز کردن آن بسیار آسان است. در این روش ، چله شل تر می باشد و برای سفت کردن آن ، شانه های سنگین را محکم بر روی پرزها می کوبند تا پرزهای پشمی در هم فرو روند و چله محکم تر بشود. فرض کنید این فرش ماشینی را برای اتاق خواب تهیه می کنید اگر مساحت اتاق کم است فرش های زمینه روشن را انتخاب کنید تا فضا را بزرگ تر نشان دهد.

اگر بخواهیم انواع فرش دستبافت را از نظر اندازه به شما معرفی کنیم باید بگوییم که یک فرش دستبافت در سایز های 6، 9، 12 و یا حتی 24 متری در بازار ارائه داده می شود و شما می توانید مطابق با نیاز خود و همچنین فضای محیط زندگیتان از آن ها استفاده نمایید. موقع خرید فرش ماشینی در نظر بگیرید که پول تان را صرف خرید چه چیزی می کنید. انواع فرشهای ماشینی با بیش از صد نقشه از برندهای برتر فرش عرضه میشود. بررسی فرش در نور طبیعی ضرورت دارد، رنگ فرش در جهت خواب آن تیرهتر از رنگ آن در جهت عکس است، هرگونه اختلاف رنگ بین انتها و ابتدای پرزها نشانهی رنگ شدن پرزها با جوهرهای شیمیایی است، اگر یک تکه پارچه مرطوب را روی قسمتهای رنگی بکشید، میزان رنگ دهی پرزها مشخص میشود. استفاده از مواد باکیفیت برای تولید انبوه اهمیت زیادی دارد، زیرا این اطمینان به دست میآید که مشکلات کمتری در هنگام فرایند ساخت به وجود خواهد آمد.