صنایع دستی ایران معرفی کامل انواع صنایع دستی ایران فروشگاه اینترنتی صنایع دستی پرنون-تحلیل بازار

دلیل شکل‌گیری این صنایع دستی تمایل انسان به تنوع رنگی بالا در تولید انواع بافتنی‌ها مانند فرش و پوشاک بود. در رنگ سازی سنتی با استفاده از رنگ دانه طبیعی گیاهان و ترکیب آن‌ها با یکدیگر رنگ‌های طبیعی تولید می‌کردند. از مهم‌ترین گیاهان قابل استفاده در این شاخه می‌توان به روناس، انار، پیاز و روغن کوهی اشاره کرد.

  • این غرفه‌دارها از هر جایی از ایران حتی از هر جایی از جهان دارن محصولشون رو به شما می‌رسونن.
  • در جنوب کشور به دلیل وجود درخت‌های نخل فراوان، مواد اولیه ساخت حصیر با مناطق شمالی کشور متفاوت است.
  • ترمه رویی کاملا صاف و یکدست دارد و معروف‌ترین طرح آن بته جقه است.
به مرور زمان و با بیشتر شدن مهارت رنگ سازان در ساخت رنگ‌های متنوع، از این هنر در معماری، صنایع چوبی، انواع بافت و صنایع کاغذی بهره بردند. امروزه نیز از صنایع رنگرزی سنتی به‌دلیل طبیعی بودن آن استفاده زیادی می‌شود. کلیه حقوق این سایت متعلق به فروشگاه صنایع دستی اصفهان ( شرکت صنایع دستی آینه سپنا ) می باشد. بازار صنایع دستی و هنرهای سنتی مجموعه هنرهای با اصالت، بومی و مردمی هر کشور است که ریشه در اعتقادات، باورها، آداب، رسوم، سنن و در مجموع فرهنگ معنوی هر جامعه دارد. از طرف دیگر به دلیل زیبایی که این محصولات دارند، نقش به سزایی در دکوراسیون شما ایجاد می ­کنند و حتی به عنوان شیرینی خوری، میوه خوری، شکلات خوری و … نیز می توان استفاده کرد.

فیروزه کوبی هنری است از تلفیق سه صنعت دستی فلزکاری، موزاییک کاری، و سنگ‌ کاری. برای ساخته شدن یک ظرف فیروزه‌ کوبی شده ابتدا ظرف پایه توسط استاد فلز‌کار ساخته می‌شود و بعد از آن به کارگاه فیروزه کاری می‌آید. صنایع دستی یکی از ارزشمند‌ترین گنجینه‌های ملی و فرهنگی هر کشور محسوب می‌شوند. در دنیای مدرن امروزه، همواره شاهد استفاده‌ و گرایش مردم در صنف‌های مختلف به استفاده از صنایع دستی در محیط خانه، به عنوان هدیه، در صنعت فشن و دیزاین و… هستیم.

تغییر این رویکرد به کشف فرصت در بخش هایی از بازار که نیازهای متفاوئی دارند باعث رونق بازار صنایع دستی ایران شده است. کم شدن سهم بازار ایران در چند سال اخیر به دلیل بی توجهی به این بخش کلیدی در تجارت مدرن انواع صنایع دستی در ایران است. به نظر می رسد مشاوران آراد به خوبی دریافته اند که پیش از تولبد باید تقاضا و سلایق و ترجیحات مشتری در کشور های مبدا را شناسایی کنند.

فرهنگ و هنر ایران با صنایع دستی گره خورده است و بخش بزرگی از گردشگری کشورمان با آن عجین شده است. صنایع دستی که قرن‌هاست مرزهای ایران را پشت سر گذاشته‌ و شهرت جهانی پیدا کرده‌اند. از فرش ایران که در دنیا زبانزد است، بگیرید تا پارچه‌های زربفت دوران ساسانی که امروزه دیگر نشانی از آن‌ها باقی نمانده است. صنایع دستی که بخشی از هویت کشور ایران را در خود جای داده است و همیت زیادی برای گردشگری کشورمان دارد. به دلیل این اهمیت، در این مطلب به سراغ مهم‌ترین انواع صنایع دستی ایران رفتیم و سعی کردیم به طور مختصر تعدادی از بهترین و معروف‌ترین صنایع دستی کشور را معرفی کنیم. دست‌ساخته‌هایی که تعدادی از آن‌ها به اندازه‌ای با ارزش بوده که به فهرست میراث جهانی یونسکو نیز راه پیدا کرده است و حالا جزوی از میراث جهانی بشر محسوب می‌شود.

با پرطرفدارترین صنایع دستی ایران آشنا شوید!

صنایع دستی ایران معرفی کامل انواع صنایع دستی ایران فروشگاه اینترنتی صنایع دستی پرنون-تحلیل بازار

منبت نقشه های هندسی از مثلث متساوی الاضلاع ، استخوان ، چوب و سیم برنج ساخته شده است و معمولاً به اجسام با ضخامت دو میلی متر چسبانده می شوند . صفحه‌های کتابی که نگارگری شده‌اند، بسیار گران قیمت هستند و به عنوان یک صنایع دستی لوکس ایرانی به فروش می‌رسند. نگارگری ایرانی را می‌توان هم روی کاغذ و در قالب کتاب‌های علمی، ادبی، پزشکی اجرا کرد، هم اینکه آن را در ابعاد بزرگ‌تر روی پرده، بوم، مرقع و دیوار به نمایش درآورد. فرش بهارستان که با نام‌های بهارخسرو، بهارکسری و مهستان هم شهرت دارد، یکی از مشهورترین آثار هنری ایران است. فرشی که در ایوان کسری قرار داشت و ۱۴۰ متر طول و ۲۷ متر پهنا داشت. فرشی بافته شده از ابریشم، طلا، نقره و جواهراتی مانند زمرد و مروارید که طرحی از یکی از باغ‌های بهشت را نشان می‌داد.

ممقان دوزی (مامقان دوزی) شاخه‌ای از گلدوزی است که در استان آذربایجان شرقی با استفاده از خامه رنگارنگ (نوعی نخ ابریشمی) و سوزن‌دوزی روی پارچه انجام می‌شود. این الگوها عمدتاً انتزاعی و الهام گرفته از برداشت‌ها و بینش‌های شخصی هنرمندان در مورد طبیعت هستند که بسیاری از آن‌ها شامل گل‌ها و گیاهان فیگوراتیو هستند. سوزن معمولی 4 سانتی‌متری و انگشتانه تنها ابزاری هستند که در هنر ممقان دوزی برای ایجاد جدیدترین طرح‌ها روی پارچه و تولید آثار هنری ظریف و مفید استفاده می‌کند.

صنایع دستی استان زنجان