شیر گیوتینی قیمت شیر گیوتینی مهاب پلیمر | kasrasaran

• از آنجایی که فیلر آن ترکیبی از پنبه نسوز و گرافیت است، سطح مقاومت دمایی صفحه نخست آن بالاتر است. شیر کشویی یا گیت ولو دارای یک دیسک کشویی است که در جهت عمودی محور کانال حرکت می‌کند. این شیر باید در حالت کاملاً باز یا کاملاً بسته قرار بگیرد یعنی فقط برای قطع و وصل جریان از آن استفاده می‌شود و گزینه مناسبی برای تنظیم جریان نمی‌باشد. شیر گیوتینی یا شیر چاقویی (Knife Gate Valve) یکی از انواع شیر های دروازه ای (Gate Valve) میباشد که دارای ظاهر کمی متفاوت میباشد. این شیر معمولآ برای سرویس هایی که دارای حجم زیادی ذرات جامد هستند مانند شن و ماسه یا لجن، و سیالات با ویسکوزیته زیاد مورد استفاده قرار میگیرند.

  • بعلاوه، تفلون مقاومت دمایی کمی دارد و فقط می‌توان برای دمای زیر ۱۸۰ درجه سانتیگراد از آن استفاده کرد.
  • این شیر ها مقاومت خوبی نسبت به شیرهای ساخته شده از جنس کربن استیل و فولاد دارند.
  • بر خلاف شیرهای توپی، دیسک شیرهای پروانه ای همیشه در مسیر جریان سیال قرار دارد، بنابراین شیرهای پروانه ای باعث افت فشار حتی در حالت باز بودن می گردند.
  • علاوه بر آن در ساختار آن بخشی به نام شافت یا همان استم وجود دارد که آن را نیز از متریال استیل و یا فولاد تولید می کنند.
  • دلیل نامگذاری این نوع از شیر ها شباهت ساختاری آن ها به حرکت پروانه است که دیسک آن همچون بال پروانه عمل کرده و باز و بسته می شود.

می‌توان این شیر را در کاربری‌های با ورودی و خروجی دو جهته استفاده کرد. این شیر به طور گسترده در خطوط لوله آب و گاز، صنایع سبک، نیروگاه‌ها و سیستم‌های پتروشیمی استفاده می‌شود. شیر چاقویی از یک دیسک، سیت و سیت رینگ و قسمت بالای آن از یک عملگر دستی یا اتوماتیک، استم و و پکینگ و اورینگ و  تشکیل شده است و با توجه به فشار کاری و درجه حرارت و نوع سیال جنس این اجزا متفاوت می باشد. شیر گیوتینی از بدنه و دیسک، سیت ، سیت رینگ، ساقه، محرک، پکینگ، اورینگ و مهره تشکیل شده است و این اجزا با توجه به فشار کار، دما و نوع سیال متفاوت هستند.

شیر پروانه ای

این مقاوم سازی با هدف بالا بردن مقاومت آن در برابر سایش و فشار انجام می شود. علاوه بر آن سیت و سیت رینگ موجود در ساختار این نوع شیر را با توجه به نوع سیال، میزان حرارت و فشار در جنس های مختلفی مانند تفلون، استیل، برنز و لاستیک تولید می کنند. شیر گيوتيني وسیله ای کاربردی و مهم برای انتقال سيال آن هم سیالات لجنی است. این نوع سیالات دارای گرانروي بالا هستند و ذرات جامد در آن ها به وفور یافت می شود. به همین جهت برای انتقال آن ها نیاز به یک وسیله خاص مانند شیر گیوتینی است. به دلیل خوردگی بالای این نوع سیالات شیر را به نوعی طراحی کرده اند که در زمان عبور سيال تیغه داخلی و بدنه در پايين ترين حد قرار می گیرد.

شیرهای گیوتینی به شیرهایی گفته می شود که دارای یک تیغه عمودی در وسط شیر می باشند و به صورت تدریجی باز یا بسته می شوند. شیرهای گیوتینی دارای بدنه ای از جنس چدن ،فولاد،استیل می باشند و تیغه این شیرها به صورت معمول از جنس استیل ضد زنگ می باشد . از این شیرها در صنایع کاغذ سازی ،صنایع غذایی،سیمان و آب و فاضلاب میتوان بهره برد. شیرهای گیوتینی در سایزهای 5 سانتی متری تا 50 سانتی متری تولید و عرضه می گردند. اين شيرها به طور ايده‌آل جهت كار با جريانهاي لجني و سيالاتي كه مقادير زيادي جامد حل شده دارند، استفاده مي‌گردد. به خاطر اينكه مكانيسم كاركرد اين شيرها بطور كلي مستقل از سيال درون آن است.

معایب شیر توپی

شیر گیوتینی قیمت شیر گیوتینی مهاب پلیمر | kasrasaran

شیر گیوتینی دارای ساختاری دو تکه است و در بخش فلنج یا تماس از ضخامت بالاتری برخوردار است. ساختار این نوع شیر از بخش هایی مانند استم، بدنه، عملگر، مهره، دیسک، سیت و سیت رینگ، پکینگ و اورینگ تشکیل شده است. جنس و ساختار اجزای تشکیل دهنده این شیر با در نظر گرفتن فاکتور های مختلف از جمله دمای کاری، شرایط محیطی و فشار متفاوت است. همچنین بدنه شیر را به روش ریخته گری تولید می کنند و برای ساخت بدنه از متریال های چدن، فولاد و استنلس استیل استفاده می کنند. نوعی فیلتر هست که اغلب با انجام فرایند RO جهت تصفیه و شیرین کردن آب به کار میرود. به کمک برق جریان آب قطع و وصل میشود که مارک این شیر هانتر هست.

ج- انواع شیر پروانه ای و دسته بندی های آن