رنگ مواد شوینده (پیگمنت)

خواصی همچون مقاومت نوری (اشعه UV) ، ضد خوردگی، پایداری حرارتی(پیگمنت های آلی در دمای بالا ذوب و متلاشی می شوند)، قابلیت ضد نفوذکنندگی(حلالیت پایین این پیگمنت ها) آن ها را با وجود پیگمنت های آلی که سنتزی هستند و راه دست یابی به آن ها بسیار ساده تر است، متمایز کرده و در اولویت قرار می دهد. از آنجا که این شیوه کار نیاز به زدودن و شستشوی کمتری دارد و مشاهده نمونه کار در آن سریع تر صورت می گیرد، نسبت به روش های دیگر کار با سرعت بیشتری انجام می شود، و در نتیجه می توان با صرف وقت و انرژی و پول کمتر دستاوردهای بیشتری داشت. بنابر تقاضای مشتریان و مصرف کنندگان این پیگمنت آلی، بسته بندی های بزرگ تر در کیسه های جامبو یا در کیسه های 10 کیلوگرمی تهیه می شوند. در طراحی خمیر پیگمنت DIOX از رنگدانه های آلی و معدنی (و ترکیبی) بهره گرفته شده و تنوع غیر پوششی (ترانسپرنت ) تا پوششی (Opaque) در این محصول به چشم می آید تا دست مصرف کننده در انتخاب نوع رنگدانه، پوششی یا غیر پوششی و مقاومت نوری و جوی باز باشد.

روان کننده هایی که در طول تولید پیگمنت های آلومینیوم مورد استفاده قرار میگیرد بر روی رفتار ترشوندگی ذرات در بستر حلال تاثیر می گذارد و دو گونه ورقه ای و غیر ورقه ای را بوجود می آورد. به روش اسپکتروفتومتري مورد سنجش قرار گرفت. پیگمنت های فرار در مرور زمان ویا با در معرض نور قرار گرفتن، محو می شوند تا جایی که نهایتاً رنگ آن ها رو به سیاهی می زند. وقتی رنگ زده شد موها را شانه می کنیم تا رنگ را با شانه بیرون بکشیم. برای روشن کردن مو از پایه یک شروع می کنیم تا به پایه 10 برسیم و قرمزی و زرد و نارنجی را می گیریم تا موها به پایه روشن برسد و اگر این کار را برعکس انجام دهیم و قرمزی و زرد و نارنجی را دوباره به مو برگردانیم تا موهای دکلره شده روشن شود. برای موهایی که اسیب دیه نیست می توانیم دانه بندی انجام دهیم و برای موهای آسیب دیده باید ابتدا موها را بستر سازی کرد و در دو مرحله مو را از زرد خیلی روشن (پایه 10) به پایه 4 رساند.

برای افزایش خواص مانند: سهولت در اجرا، مقاومت در برابر قالب، مقاومت در برابر خراش، خشک شدن و مقاومت در برابر افتادگی، از مواد افزودنی به رنگ ها استفاده می شود. آنتی اکسیدانها موادی هستند که از انجام فرآیند اکسیداتیو در بدن پیشگیری میکنند و رادیکالهای آزاد مضر را که عامل پیری زودرس، آسیبهای پوستی، آسیبهای بافت بدن و فعال شدن ژنهای معیوب در بدن هستند را از بین میبرند. دوده های قطره ای به دلیل اینکه با خرد شدن مرطوب (wet-grinding) خاکستر استخوان تهیه می شوند به این نام خوانده می شوند.

• اکسید روی ( ZnO ) که از مهمترین رنگدانه های سفید است و از تجزیه کربنات روی و یا سوزاندن فلز روی در هوا حاصل میشود. در این فرایند ، شعله گاز طبیعی وارد یک کانال آهنی به طول ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر میشود. این سایه ها دارای نمای مات و متالیک و براق بوده و همچنین یک سایه با پایان هیبریدی و دوگانه بسیار شگفت انگیز دارد. بطور مثال اگر اندازه موهای دکلره شده تا سر شانه بود و 5 یا 10 سانت رشد ریشه قهوه ای داشت و بقیه بلوند بود و موها دارای حجم متوسط است، کافی ست به اندازه 20 سانت رنگ قرمز نارنجی پایه 4، 5 یا 6 را با 15 تا 20 میل آب ترکیب کرده و از پشت سر رنگ زدن مو را آغاز کنید. در موهای دکلره شده قرمز مو گرفته و به پایه زرد رسانده شده است.

بنابراین باید در رنگ اولیه قرمز و نارنجی، پایه 4، 5 یا 6 بدهیم. اما اگر به طور نامنظم در معرض تابش نور خورشید باشید (مثلا آخر هفتهها یا تعطیلات) دچار سوختگی پوست خواهید شد. پیگمنتها بر اساس خواص شیمیایی، فرمولاسیون و روش تولید به دو دستهی کلی پیگمنت آلی و پیگمنت معدنی تقسیم میشوند. آنا: رنگدانههای معدنی چگونه تبدیل به رنگهای ساختمانی میشوند؟ به این دلیل که اکسیدان حالت فرار به رنگ می دهد و خیلی سریع با شستن، رنگ از بین می رود. مایعی است که با رنگدانه مخلوط شده ، کاربرد آنرا آسان میکند و در چسبیدن آن ، کمک میکند ( از سفیده تخم مرغ ، چسب عسل محلول قند بهعنوان محملهای رنگ استفاده میشد).

قابل ذکر است که پیگمنت سنتزی ساختار شیمیایی یکسانی نسبت به نوع طبیعی آن دارد. تجمع رنگدانه ها در شماره یک به نسبت شماره نه خیلی بیشتر است و وقتی دکلره می کنیم این تجمع رنگدانه ها باز و بازتر شده و مو روشن می شود. یک پیگمنت در حقیقت یک پودر جامد غیر قابل حل در یک رزین میباشد که میتوان آن را در رزین پخش نمود.پودر تیتان به دلیل قدرت پوشش و قیمت مناسبتر نسبت به سایر پیگمنتها، در صنایع رنگ کاربرد گستردهای دارد. پایه های رنگ مو از شماره یک تا ده می باشد که از مشکی تا بلوند خیلی خیلی روشن می باشد. میکروپیگمنتیشن به عنوان یک فرایند پزشکی و درمانی شناخته نمیشود. پیگمنت قرمز 254 به عنوان اولین نماینده از خانواده پیگمنت های دی کتون پیرول پیرول (DPP) به بازار معرفی شد و در مدت زمان کوتاهی محبوبیت بالایی در بازار کسب نمود.

• برنز آلومینیم ( آلیاژ Al, Cu ) در روغن جلا که از آن ، برای ایجاد رنگ بسیار زیبای طلایی برای دور قابها و … یکی از اجزای رنگهای روغنی است که در حقیقت نقش کاتالیزور را در تسریع اکسیداسیون و خشک شدن رنگها را دارد و معمولا مخلوطی از اکسید های سرب ، منگنز و کبالت در ( روغن بزرک ) بصورت استر مصرف میشود. این ژل غیر چرب با کمک اپلیکاتور مستقیما بر روی لکههای تیره پوست صورت و دست گذاشته شده و از آنجا که بافتی سبک و غیر چرب دارد، به خوبی جذب میشود. • سرنج ( Pb2O3 ) که رنگ سرخ یا قرمز تیره دارد و بیشتر برای پوشانیدن سطح قطعات فولادی بهمنظور حفاظت آنها از زنگ زدن کاربرد دارد.

پیگمنت مصرف شده در ساخت خمیر رنگ طوسی روشن با کد LP 556 چکـاد مقاومت به UV نور خورشـید خوبی داشته و در صورت استفاده از رزین یا ژلکوت مقاوم به UV، طول عمر و پایـداری مناسبی برای قطعات تولید شده فراهم می گردد. فتالوسیانین مس در برابر تمام اسیده مقاوم است و تنها در ساید سولفوریک غلیظ حل می شود که با رقیق کردن محلول با آب دوباره فتالوسیانین مس آبی رسوب می کند. برای رقیق کردن و سهولت کاربرد رنگ بکار میرود و معمولا یک حلال هیدروکربنی نظیر ترپنتین است که به روغن تربانتین شهرت دارد. با اضافه کردن رزینهای سنتزی نظیر رزین حاصل از فنل و فرمالدئید که خاصیت پلاستیکی دارد، در روغن جلا ، رنگهای پلاستیکی حاصل میشود. با اضافه کردن رنگهایی نظیر TiO2 به روغن جلا آن را به صورت مات درآورده ، بعد برای مات کردن هر نوع رنگی بکار میرود.

امروزه شرکت های مختلفی در ایران اقدام به تولید پیگمنت کربن بلک کرده اند و مواد تولیدی آنها نیز از خواص خوبی برخوردار خمیر پیگمنت تاک فام است. رنگدانه های رنگی می توانند به طور انتخابی نور طول موج خاصی را جذب کنند، و نور طول موج های دیگر را منعکس کنند تا رنگ های مختلف مختلفی را ارائه دهند. مجموع این رنگ موها وقتی که دکلره شده یا رنگ بری می کنیم به این شکل تغییر می یابند مثلا پایه یک تا سه به قرمز تبدیل می شود و همینطور که بالاتر می رود از قرمزبه نارنجی و از نارنجی به زرد وزرد خیلی روشن که پایه ده هست می رسیم. رنگ موهای اصلی شامل سه رنگ قرمز و آبی و زرد می باشد که در مجموع این سه رنگ نتیجه رنگ قهوه ای را به ما می دهند. لاجورد نیز یکی از رنگهای آبی مرغوب است که از حرارت دادن مخلوط کائولین ، کربنات سدیم ، گوگرد و زغال سنگ در غیاب هوا حاصل میشود.

رنگدانه مصنوعی

برای مثال لیزری در برابر جوهرافشان, رنگی در برابر مشکی یا نمونه های ظرفیت بالا در برابر نسخه های خانگی. اکسیدان ۱۲ درصد در پایه رنگهای بالا مانند ۹ و ۱۰ کاربرد دارد. به هنگام خرید خمیر آلومینیوم توجه کنید که نباید در خمیر، اثری از ناخالصی مانند گرد و غبار و هر گونه ماده اضافی دیگر وجود داشته باشد و اگر خمیر دارای حلال آب است باید کاملا پایدار به نظر برسد. رنگهای انحلالپذیر (رنگینهها) و رنگهای انحلالناپذیر (رنگدانهها) اما بایست توجه داشت که بسیاری از رنگ ها دارای انحلالپذیری کم اما محدود میباشند. در پاسخ به این سوال باید گفت پیگمنت لاجورد دارای مقاومت حرارتی بالایی می باشد ، به گونه ای که تا دمای 400 درجه سانتی گراد را تحمل نموده و پایدار می ماند. در ادامه این مطلب از فروشگاه زلفان به بررسی پاسخ این سوال می پردازیم. در این مقاله، وضعیت فعلی فناوری، چالشهای اقتصادی و استراتژی های جدید تولید رنگدانه های باکتریایی و مهندسی متابولیسم باکتریها با تمرکز بر کاربرد رنگدانه های باکتریایی در صنایع غذایی بررسی شده است.

روش کار آن ها این گونه است که رنگ دائمی کوتیکول (لایه بیرونی مو) را باز می کند و چندین رنگدانه مصنوعی جدید به قشر میانی مو اضافه می کند. در واقع این رویداد در خودروهایی که فاقد لایه شفاف هستند، دیده می شود که قادر است سطح رنگ دارای پیگمنت را به مرور زمان اکسید و مات کند. پیگمنت از لایه زیرین کار در برابر عوامل مخرب محیطی محافظت میکند. بطور کلی ، از رنگ علاوه بر ایجاد زیبایی محیط ، جهت حفاظت اشیا در مقابل عوامل طبیعی و غیره استفاده میشود. ر برابر عوامل مختلف ، یک رنگدانه با ارزش به شمار میرود. این نوع رنگها از معلق کردن رنگدانهها در آب مخلوط با یک چسب محلول در آب تهیه میشوند. این روغنها در هوا اکسیده شده ، به ترکیبات سیر شده تبدیل میشوند و لایهای سخت مقاوم و محافظ تشکیل میدهند که از نفوذ آب در رنگدانه جلوگیری میکنند.

مثلا ً تمام محصولاتی که با عنوان C.I رنگدانه قرمز 3 نام گذاری شده اند از نوع رنگدانه قرمز تولوئیدین هستند. این نوع رنگها ، باید این ویژگی را داشته باشند که بهسرعت در هوا خشک شوند. کربن سیاه بکار رفته در مرکبهای چاپ باید به صورت دانههای ریز باشد. از اینرو رنگها را به دو دسته رنگهای روغنی و رنگهای آلی تقسیم میکنند. ساختار مولکولی پیگمنت آلی PV3 را می توانید در شکل زیر مشاهده کنید. این ساختار هنگامی که به شکل مخلوط بلورهای استخلاف نشده کیناکریدون در می آید رنگ زرد کیناکریدون را تولید می کند (C.I.

فناوری نانو در تولید ایزوگام و تولید عایق رطوبتی نانو و با ترکیب شدن مواد مختلف در زیر سطح های مولکولی و در مقیاس نانومتر و همچنین با ایجاد پیوندهای دوار پلیمری هواگذر و بر اثر تاثیراتی که روی سطح می گذارد, باعث افزایش طول عمر عایق رطوبتی نانو می گردد و به همین علت عایق رطوبتی نانو از نظر اقتصادی هم به صرفه است و هم طول عمر زیادی دارد. همچنین چنانچه جهت کف آپارتمان یا سقف از رزین اپوکسی بهره برده می شود به علت پوشش دهی زیاد رنگ پایه را از انواع خمیر پیگمنت تعیین می کنند. بدین جهت است که احساس رنگ را به تعبیری حس هفتم میگویند. پیگمنت ها در برابر پرکلرواتیلن ناپایدار اند در نتیجه ثبات خشکشویی ندارند و در بعضی مواقع برای بهبود زیر دست در خمیر چاپ از نرم کن کاتیونیک نیز استفاده میشود از فیکسه کننده نیز جهت افزایش ثبات سایشی استفاده میشود.

به رنگ اولیه آب اضافه می کنیم.

این رنگدانه در صنعت لاستیک سازی و همچنین به عنوان سفت کننده بعضی از قطعات مکانیکی بکار میرود. پیگمنت مشکی (سیاه) که از آن تحت عنوان دوده نیز یاد میشود، محصولی آلی است که به منظور ایجاد رنگ سیاه در محصولات پلاستیکی، در هنگام تولید به ماده اولیه تولید اضافه میشود. یکی از اجزای رنگ سیاه و مرکب است و برای تغییر رنگ سفید به میزان دلخواه نیز مصرف میشود. به رنگ اولیه آب اضافه می کنیم. اولین کاربرد واقعی و عملی مواد رنگی را میتوان در ساختن کشتی نوح مربوط دانست که برای جلوگیری از نفوذ آب و پوسیدگی آن ، از مواد رنگی استفاده شده بود. امروزه متداولترین محملهای رنگدانهها را آب یا روغن تشکیل میدهد.

با توجه به کاربرد وسیع رنگدانه سیاه در صنعت ، امروزه روشهای مختلفی برای تولید آن ابداع شده است و قطر ذرات بدست آمده با توجه به نوع کاربرد متفاوت میباشد. فلورید سدیم و آلومینیم (کریولیت) (هگزافلوئورو آلومینات سدیم، Na3AlF6) یک روان ساز مناسب است که در گذشته از معدن استخراج می شده است اما امروزه بصورت سنتزی از واکنش اکسید آلومینیم با اسید هیدروفوریک و کربنات سدیم تهیه می شود. در این نوع رنگها ، رنگدانه را در یک روغن خشک شونده که استر گلیسیرین با اسیدهای چرب ، نظیر اسیدهای اولئیک و یا لینولنیک میباشد، حل میکنند. به هر حال کاربرد آن به جوهرهای چاپ و سیستم های رنگی که هیچ حلال رنگی در آنها استفاده نمی شود و یا جایی که گرما مورد نیاز کمتر از 180 درجه سانتیگراد است مدود می شود. این مواد محلول به منظور ایجاد رنگ در برخی از پوششها بکار میروند و نمیتوان آنها را در گروه پیگمنتها یا همان رنگدانهها قرار داد.