خصوصیات و ویژگی های فرش دستبافت – قالیشویی گل ابریشم تهران بهترین قالیشویی تهران

از همین رو برای آب و هوای مرطوب و شرجی چندان مناسب سایت 1200carpet نیستند. در فرشهای ماشینی هم انواع گرههای رایج در بافت فرش استفاده میشود و اینجا دیگر چندان حساسیتی روی آن نیست. در حالی که بافت فرش ای به همین اندازه با روش نیمه دستباف، فقط یک روز طول می کشد. در صورت لک شدن فرش بلا فاصله آن را تمیز کنید.البته عموم مردم برای تمیز کردن انواع فرش مانند فرش های ماشینی و دستباف تابلوفرش یک روش را بکار میگیرند در صورتیکه هرکدام روش ودستور العمل خاص خود رادارند. شاید دلیل عدم استقبال مردم از فرش دستباف، نداشتن نقدینگی و پایین آمدن قدرت خرید آنها باشد.

فرشهای ماشینی به دلیل تنوع زیاد در طرح و نقشه و قیمت پایینتر نسبت به فرش دستبافت، طرفداران زیادی دارد. همچنین در آراستن چادر های زنانه (در زبان محلی دستار نام دارد) روسری کوچک یا جلبیل و مقنعه نیز از خوس دوزی استفاده می کنند. البته این نوع فرش ها به علاوه مزیت هایی که دارند، دارای معایب هم هستند که اغلب با رنگ روشن تولید می شوند که این ویژگی باعث می شود که در زمان های کم نیاز به شستن پیدا کنند. فرش های پی استر، الیاف پلی استر دارای ظاهری زیبا و درخشنده ایی می باشد به همین دلیل دارای طرفداران زیادی می باشند. ظاهر براق و درخشنده ی الیاف پلی استر ، یکی از محبوب ترین نخ ها برای بافت فرش می باشد . به طور مثال یک فرش ماشینی ۵۰۰ شانه یعنی در هر متر از عرض آن ۵۰۰ گره بافته شده و فرش با تراکم ۶۰۰، یعنی در هر متر از طول آن ۶۰۰ گره بافت شده است. به طور کلی میتوان گفت فرش تبریز و کاشان جزو فرشهایی هستند که معمولا از جنس پشم یا ابریشم است و این امر موجب کیفیت بسیار بالای محصولات شده است. این نوع فرش ها هم در مقابل رطوبت و کپک زدگی بسیار مقاوم می باشند.

در صورتیکه تمایل به خرید فرش ماشینی دارید میتوانید به سراغ آنهایی بروید که در بافتشان از اولفین استفاده شده است چون در برابر رطوبت مقاوم هستند و به سادگی تمیز میشوند. حتماً باید به سراغ فروشندهای بروید که اثری با اصالت و تضمین شده به شما ارائه کند. درصورتیکه چیدمان مدرن را ترجیح میدهید، سراغ فرشهایی بروید که ترکیب رنگ محدود و طرحهای مینیمال دارند. طرحهای نامبرده از انواع طرحهای معروف فرش کاشان هستند و میتوان گفت طرحهای لچک و ترنج شاه عباسی و گل بوتههای زیبا در زمینه سرخ برای مدتها نقش قالیهای قدیمی کاشان بوده ولی طرحهای دیگری چون گبه، شکارگاه، محتشم و گلدانی نیز وجود دارد.

قالیبافی در شهر مشهد حدود پنج قرن قدمت دارد. فرش های ماشینی عمری حدود ۴۰ ساله در ایران دارند که اولین کارخانه ای که شروع به تولید این نوع فرش ها کرد را می توان کارخانه جات مخمل و ابریشم کاشان دانست. امروزه با وجود تعداد زیاد کارخانه جات فرش ماشینی، تنوع در این نوع فرش ها بسیار زیاد می باشد. خوشبختانه از این نظر فرشهای ماشینی تنوع بسیار زیادی دارند. فرشهایی که پرز نرم دارند نسبت به فرشهایی با پرزهای سخت و ضخیم دوام کمتری داشته و مستعد جذب گرد و غبار هستند. که در تولید آن از نخ پشم استفاده می شود در مکان هایی باید مورد استفاده قرار بگیرد که دارای گرد و غبار زیادی می باشد چرا که این نوع فرش ها به خود گرد و غبار را جذب نمی کنند و نسبت به دیگر فرش ها کمتر خاک را به خود خواهند گرفت. چراکه این فرشها استعداد نسبتا بالایی در جذب رطوبت و در نتیجه پوسیدگی دارند. این نوع فرش ها برعکس دو نوع قبلی دارای دوام نسبتا کمی هستند. فرش نایلونی از نظر قیمت نسبتا گران ترین الیاف مصنوعی می باشد. به همین دلیل به فرش دستباف مصنوعی شناخته می شود.

این نوع فرش ها به دلیل درخشش و زیبایی به عنوان ابریشم مصنوعی شناخته می شوند. ۹. استفاده از فرش دستباف به دلیل اینکه مواد شیمیایی در ان استفاده نشده برای سلامتی ضرر ندارد و برای پوست لطیف و حساس کودکان حساسیت ایجاد نمی کند. یکی از نقاط ضعف این نوع فرش ها را می توان حساسیت آن ها به مواد شوینده قلیایی دانست چرا که رنگ این نوع فرش ها را به قهوه ایی تغییر خواهند داد. از دیگر مزایای فرشهایی که با نخ اکریلیک بافته میشوند اینست که دوام و عمر بیشتری دارند و رنگ این فرش ها در معرض نور و یا در اثر شستشو تغییر نمیکند و در برابر حرارت مستقیم بسیار مقاوم هستند و آسیب نمیبینند. این نوع فرشها در برابر تغییر شکل بسیار مقاوم هستند همچنین نسبت به دیگر فرشها قیمت ارزانتری دارند. حداکثر هر ۶ یا ۸ سال شما نیاز دارید که نه تنها فرش بلکه دیگر وسایل خانه خود را تغییر دهید.

در زمانهای گذشته کمتر کسی پیدا میشد که فرش منزل خود را از بیرون تهیه کند. فرش های آکریلیک یکی از فرش های ماشینی هستند که به صورت ترکیبی از پشم و الیاف آکریلیک تهیه می شوند. از همین رو فرشهای تهیه شده از پشم معمولاً بافت نرم و لطیفی دارند. فرشهایی که معمولاً با الیاف ۱۰۰% اکریلیک تهیه نمیشوند و برای تولید آنها از نخهای جنس پشم و یا هر الیاف دیگری نیز استفاده میشود.ظاهر این فرشها بسیار نرم و محکم است. فرش هایی که از نخ 100درصد آکرولیک تولید میشوند بسیار نرم ولطیف هستند ودر برابر حرارت های غیر مستقیم خورشید از قبیل اتوی داغ و قابلمه داغ بسیار مقاوم اند واین مزایا را در طولانی مدت حفظ میکنند تنها ایرادی که این دسته از فرش ها دارند این است که تا مدتی مقداری پرز می دهند که این مقدار نیز به مرور زمان کاملا به اتمام میرسد. فرش اکریلیک لطیف تر و نرم تر از پلی استر میباشد.

البته این تنها مزیت فرش های پشمی نیست، بلکه به علت نرم بودن و جاذب گرما هستن می توان در مناطق سردسیر مورد استفاده قرار داد. این فرشها میتوانند از پشم، پنبه، ابریشم و سایر مواد طبیعی بافته شوند، البته گاهی اوقات از ابریشم هم برای بافت خطوط برجسته یا برجسته الگو استفاده میشود، تا طرح را بهتر نمایان کند. شاید بتوان جذابترین این ویژگیها را، رنگبندی بهتر و رنگهای درخشانتر آن دانست. فرش خود را درمکان هایی که خورشید مستقیم می تابد قرار ندهید زیرا در طولانی مدت سبب کاهش کیفیت وآسیب به رنگهای فرش می شود. برای اینکه چیدمان خانه خود را زیبا کنید به مطلب این رنگ نشیمن شما را لوکس و زیبا میکند سر بزنید. هم از این جهت که مرکزی برای صادرات فرش ایران به دنیا بوده و به این ترتیب پای فرش ترکی دستباف ایرانی را به بازارهای جهانی باز کرد و هم به جهت اینکه نقش مهمی در آموزش فرشبافی در ایران داشته است. فرش دستباف هر چه بیشتر پا بخورد و هرچه بیشتر بماند، ارزش مالی و هنریاش بیشتر میشود. هرچه در بافت فرش، از الیاف بهتر، مناسبتر با درجه کیفیت بالاتر استفاده شود، ارزش آن فرش بیشتر است. هرچه تعداد شانه ها و تراکم این نوع فرش ها زیاد باشد، بافت فرش ظریف تر خواهد بود.

این عوامل بافت آن را راحت تر و زمان تکمیل آن را کوتاه تر میکند. امکان شستشوی فرش ماشینی پروپیلنی بسیار راحت است. به صورت کلی آشنایی با انواع فرشها میتواند کمک بسیار زیادی به افراد برای انتخاب و خرید آنها بکند. امروز می خواهیم به بررسی بهترین فرش های ماشینی موجود در بازار پردازیم تا با تحقیق و مقایسه قیمت ها با سایر محصولات مرتبط ، بتوانید بهترین انتخاب و خرید را انجام دهید. شاید در نگاه اول با مقایسه بین فرش های دستباف و فرش ماشینی کاشان از منظر ماندگاری به این نتیجه برسیم که فرش های دستباف ماندگارتر واز زیبایی و دوام بالاتری برخوردارند اما باید به این نکته توجه داشت که درصد بالایی از مردم توانایی پرداخت هزینه برای فرش دستبافت را دارا نیستند. ولی چند طرح خاص وجود دارند که در مقایسه با سایر طرحها از محبوبیت بالاتری برخوردارند. خرید تابلو فرش گل رز هم می تواند برای مناسبتی خاص به خانم خانه تقدیم گردد.

همیشه تابلو فرش قاب نشده بخرید، چون فرش هایی که کج هستند، در قاب مشخص نیست و باید فرش را جدا نمود و آن را روی هم انداخت و لبه هایش را روی هم قرار داد، نباید کم و زیاد باشد. شمارش دقیق گرهها در واحد سطح را به کمک ذره بینی که به یک قاب مدرج به واحدهای اندازه گیری (سانتیمتر یا اینچ) متصل شده است میتوان انجام داد. در خرید فرش دستباف دقت کنید که رنگ سطح فرش دستباف با قسمت انتهایی پرز اختلاف نداشته باشد، زیرا اختلاف داشتن رنگ ها نشانه این است که با رنگ های جوهری فرش را رنگ کرده اند و ممکن است این فرش با شسته شدن رنگ بدهد. چرا که به راحتی گرد و غبار بر روی این نوع فرش ها به علت داشتن منفذ های بسته، قرار می گیرد.

یکی از مکان های مناسب برای استفاده از این فرش ها را می توان آشپزخانه به شمار آورد چرا که معمولا وسایل آشپزخانه نسبت به دیگر قسمت خانه سنگین تر می باشند. اگر فضای منزل شما روشن است و میخواید کمی فضا را تاریک تر کنید،می توانید از رنگ ها و جنس هایی برای پرده استفاده کنید که عبور نور را کاهش دهد و اگر قصد روشن تر کردن منزل و فضای خود را داری، می توانید از رنگ ها و جنس هایی که نور را به خوبی از خود عبور میدهند،استفاده کنید. اگر نکاتی که در بالا به آن اشاره شد رعایت شود عمر فرش ماشینی طولانی تر و بسیار ماندگارتر خواهد بود. در مورد فرشهایی که در آنها از نخ بی سی اف استفاده شده میتوان گفت که این دسته از پائین ترین کیفیت الیاف برخوردار است وتمام معایب گفته شده برای نخ های دیگر بسیار زودتر درآن نمایان می شود وتنها برای مکان هایی مناسب است که رفت وآمد چندانی ندارد ویا قصد نداریم هزینه بالایی برای آن بپردازیم مانند باغ ویلا ویا اتاق کودک وآشپزخانه. نخ های آکرولیک کریستال نیز بین این دو دسته قرار میگیرند و ویژگی های بینابینی دارند. برای تمیز ماندن این فرش ها توصیه می شود هر دو روز یکبار آن را جارو بزنیم.

فرش ماشینی باید همواره تمیز نگه داشته شود همچنین از نفوذ اشیا به پرز های آن جلوگیری شود بهتر است از جارو برقی برای این کار استفاده شود. این شمارش میتواند در طول و عرض فرش صورت گیرد اما ازآنجاکه فرش بصورت عرضی بافته میشود بهتر آن است که شمارش رجشمار هم در عرض فرش انجام شود. تابلو فرش دستباف توسط یک فرد هنرمند به صورت دستی بافته می شود. همانطور که میدانید کار های که توسط ماشین و دستگاه انجام می شود نسبت به کار های دستی از معایب بسیاری برخوردار است. انواع مختلفی داشته باشند و هر کدام از آنها کاربردها، قابلیتها و ویژگیهای منحصربهفردی برخوردار باشند و لازم است که تمامی این موارد به عنوان راهنمای خرید فرش ماشینی در نظر گرفته شوند. فرش های ماشینی دارای انواع مختلفی هستند که هریک از آن ها را می توان برای مکان های متفاوتی استفاده کرد. تمامی فرش های فروشگاه پارسی فرش دارای گارانتی می باشد که این امر زمانی میسر خواهد شد که شما موارد بالا را به طور کامل مراعات کرده و فرش از شرایط گارانتی خارج نگردد. به طور کلی فرش های پلی پروپلین ویژگی ها و مزایای یکسانی با فرش های پشمی دارند.

این فرشها غالباً پرزهای کوتاهی دارند و البته پرداخت آنها به وسیله افراد ماهری انجام میشود. البته به این نوع فرش های پشمی، فرش پشمی ترکیبی نیز می گویند. راحتی در شستن آن ها باعث شده تا در اتاق های کودکان نیز مورد استفاده قرار بگیرد. به همین دلیل میتوانید از آن برای اتاقهای پرتردد و اتاق کودک استفاده کنید. بر اساس تحقیقات و بررسی های انجام گرفته میتوان گفت که فرشهای صددرصد آکریلیک دارای کیفیت و قیمت بالاتری هستند، ولی فرشهای پلی استر یا همان ابریشم مصنوعی در حال حاضر به دلیل عدم پرزدهی و شستشوی بسیار آسان و درخشندگی بالا در بازارهای جهانی به عنوان بهترین کفپوش مورد توجه قرار گرفته اند. چرا که در مقابل کپک بسیار مقاوم هستند.