بررسی فرش دستباف اصفهان: تاریخچه، ساختار و طرح

دوست عزیز همان طور که ذکر شد، یکی از مهمترین بخش های قیمت گذاری سلامت فرش است. بنابراین پس از ریختن آب جهت شستشو این گرد و خاک تبدیل به گل شده و همان جا ماندگار می شود. بنابراین، رج همان تراکم طولی است و می تواند از 500 شانه به بالا باشد که بستگی به تراکم عرضی فرش دارد و براساس تعداد شانه، رج نیز افزایش پیدا می کند. هرچه شانه و تراکم فرش ، تعداد رنگ زمینه و ابعاد فرش بیشتر باشد فرش ارزش بیشتر و قیمت بالا تری پیدا می کند. قیمت فرش ماشینی هرساله بنا بر دلایلی افزایش پیدا می کند اما با کمی جستجو در بازار فرش و قالی پی می بریم قیمت فرش ماشینی کاشان نسبت به نرخ قبلی خود افزایشی نداشته است و به گفته کارشناسان فروش فرش ماشینی در دو سال اخیر قیمت فرش ماشینی افزایش چشمگیری نداشته و تقریبا ثابت مانده است . این تأثیر شگفت رنگهای گیاهی و طبیعی و قابلیت تغییر رنگ انها در گذر زمان و بر اثرپاخوری که ایرانیان از صدها سال پیش بدان پی بردهاند، ارزشی غیر قابل انکار در فرش ایران است و به بسیاری دلایل شناخته و ناشناخته و تأئید غالب خبرگان و هنرشناسان فرش رنگ شده و با رنگ طبیعی را در میان صدها فرش رنگ شده با رنگهای صنعتی میتوان به آسانی تشخیص داد.

کارافرینی و اشتغالزایی برای جوانان و ایجاد فرصت های شغلی در سایه فرهنگ و هنر ایرانی همواره یکی از اهم اهداف مجموعه ی شهر فرش بوده که طی سال های اخیر با گسترش شعبات خود تلاش نموده تا در مسیر رسیدن به این هدف بزرگ سایت 1200carpet گام بردارد. همچنین میدان حر و کیلومتر 15 جاده مخصوص نیز میزبان شعبات دیگر این مجموعه ی بزرگ در پایتخت می باشند. در حال حاضر شعبه ی مرکزی شهر فرش در تهران، کیلومتر 5 جاده مخصوص واقع شده است. تا کارشناسان زبده ما در محل (کلیه بخش ها و مناطق تهرا) حاضر شده و فرش شما را با قیمتی مناسب و کارشناسی شده خریداری نمایند. پس از انداختن کارت قرعه کشی به صندوق افراد حاضر در صف به طبقه زیرین هدایت شدند و در آنجا علاوه بر کار با گلکسی نوت 8 عکسهای یادگاری با یک قلم S-Pen بزرگ نمادین را گرفته و چاپ کردند. به همین دلیل، یک کار تراکم بالا به حساب می آید.

شامپو فرش را در داخل آب رقیق نموده و با یک تکه پرده توری ساده و مستعمل یا یک تکه از گونی برنج، کف شامپو فرش را بر روی فرش کشیده و آن را تمیز یا اصطلاحا روشویی کنید. رجشمار در اصل یک واحد که ریزی و درشت فرش رو تعیین میکنه یعنی هر چقدر قالی ما گرههای درشتری داشته باشه رجشمار پایینتری داره و ارزش کمتری هم داره و هر چقدر قالی ما رجشمار بالاتری داشته باشه با ارزشتره و گرههای ریزی در اون استفاده شده. ابعاد تابلو فرش چقدر است؟ البته این فاکتور مختص تابلوفرشهای با ابعاد بالای یک متر هستش که دو نفر یا بیشتر بسته به اندازه فرش میتواننن همزمان بافت فرش رو انجام بدهند. هرچه بافت فرش متراکم و منظم باشد، کیفیت و ارزش بیشتری خواهد داشت. در صورتی که فرش شما عیب های گفته شده را دارد به عنوان یک فرش سالم و با کیفیت قیمت گذاری نخواهد شد. در منطقه مهیار و برخوار شکاف های حاصل از فرونشست زمین مشاهده می شود، به طوری که به تأسیسات شهری نیز خسارت وارد شده است و به عنوان یک زلزله خاموش، پدیدۀ فرونشست زمین می تواند بر ما اثر بگذارد.

وی در خصوص همکاری با شهاب حسینی گفت: دغدغه حسینی فقط بازیگری نیست بلکه برای توسعه کار فرهنگی رسالتهایی نیز دارد که ذهنیت ما با عملکرد ذهنیت و شخصیت هنری اجتماعی او مطابقت داشت به این خاطر همکاری ما شکل گرفت یعنی شهر فرش حامی فرهنگ و هنر و شهاب حسینی مدیر فرهنگی هنری شهر فرش. عیادت مدیر آموزش و پرورش منطقه ۱۵، از فرشته محمودی باغان، معلم پایه دوم دبستان عذرا غفاری نیا، که برای جلوگیری از عقبماندن دانش آموزانش از کلاسهای درس مجازی در روزهای شیوع کرونا، تدریس و آموزش را از روی تخت بیمارستان ادامه داد. تهران (پانا) – چهاردهمین دوره المپیاد ملی فرش ایران، با حضور ٧٧ هنرجو از ٢٣ استان برگزار و دانشآموز شهر تهران موفق به کسب رتبه دوم شد.

به دلیل بافت برجسته ای که فرش افشان نیلوفر دارد جزو طرح های لوکس و شیک به شمار می آید. معمولا تعداد نخ در نقشههای سنتی خیلی کمتر از نقشههای کامپیوتری تابلو فرش هستش و به راحتی هم میشه تعداد نخها رو کنترل و راحت بافت ولی اگر نقشه انتخابی شما از نوع نقشه کامپیوتری و یا کدبندی است مخصوصا هم اگر طرح انتخابیتون طرحهای فرانسوی و اروپایی و یا منظره و گل باشه که تعداد رنگ بالای 100 رنگ رو دارن. یک تابلو فرش 6 متری هم میشود یک نفره بافت هم دو و هم سه نفره هر چه تعداد بافندهها بالا بره بافت سریع تر انجام میشه و مدت زمان بافت هم به مراتب پایین تر میاد. تمامی قیمت های گفته شده ، قیمت فرش های بافته شده توسط بهترین دستگاه های بافت یعنی HCP ، HCI ، Schonherr ، vande wiele ، CRX و بافته شده توسط بهترین الیاف بافت ( فرش صد در صد اکریلیک هیت ست ) با تراکم های بالا می باشد. شهرستان کاشان در کنار فرش های ناب ، بهترین تابلو فرش ها را تولید کرده و خرید ناب ترین ، با کیفیت ترین و زیباترین تابلو فرش های دستباف و ماشینی از برند های کاشانی ممکن خواهد شد .

رنگهای سرمه ای، کرم بیشتر در آنها به چشم می خورد. فروش فرش در اواخر سال رونق چشمگیری دارد و معمولا با کمی کسر قیمت فروخته می شود. آقای حسن نژاد کارشناس خرید فرش دستباف و عضو کمیسیون بازرسی اتحادیه، با 34 سال تجربه و سابقه کار در امور ارزیابی و خرید و فروش فرش های دستباف نو و کهنه (کارکرده) دارای مجوز از اتحادیه صنف فرش فروشان دستبافت تهران به شماره عضویت 782 و شماره 99/548 می باشد. فرشهای کهنه و آنتیک، ممکن است در قسمتهایی ساییده یا پاره شده، رنگ داده، یا دچار رنگ پریدگی و بید خوردگی شده باشند.

ولی پاسخ به این سوالها خیلی هم آسون نیست بدلیل اینکه این سوالها خیلی کلی هستش چون بستگی به خیلی از فاکتورها داره و مدت زمان بافت فرش میتونه بر اساس فاکتورهای مختلف، زمان متغییری داشته باشه. زمان صرف شده برای بافت یک قالیچه با توجه به متراژ و ضخامتش متغیر است، برای مثال معمولا 6 ماه زمان صرف بافت قطعات کوچک تزئینی x 40 cm30 می شود و این زمان برای فرش های بزرگتر به چند سال می رسد. به طوری که یک 12 متری از 1 تا 6 میلیون قیمت دارد. روی فرش راه نروید تا به طور کامل خشک شود. و دوباره پشم فرش را در جهت خاب فرش بخوابانید تا این حالت برطرف شود و این بار تا خشک شدن کامل فرش اصلا روی آن راه نروید. اما فرش های ماشینی بر اثر پاخوری زیاد، کیفیت و رنگ خود را از دست می دهند و به طور کلی حالت اولیه این مدل فرش ها از بین می رود. فرش نیز مانند هر وسیله دیگری در دکوراسیون داخلی، انواع بسیار مختلفی دارند اما بیشتر طرح ها در مدل های مستطیلی و چهار گوش خلاصه می شود و خیلی کم می بینیم در اتاق نشیمن و پذیرایی یا زیر میز ناهارخوری از قالی و فرش دایره ماشینی یا دستباف استفاده شود.

سپس مراسم قرعهکشی با حضور مدیران سامسونگ و حضار برگزار شد و برندگان بنهای تخفیف خود را دریافت کردند. تهران (پانا) – مسابقات لیگ برتر فوتسال بانوان کویت در شرایطی در حال برگزاری است که فرشته کریمی، بازیکن تیم ملی فوتسال کشورمان که حدوداً یک ماهی است برای حضور در لیگ این کشور به کویت رفته در دومین دیدار هفته هفتم، برای تیم القادسیه به میدان رفت و تیمش 6ـ3 به الکویت باخت اما او در دو بازیای که برای تیمش به میدان رفته درخشیده است. تهران (پانا) – پرسپولیس به زودی با دو بازیکن جدید قرارداد امضا خواهد کرد تا برای نیم فصل دوم و لیگ قهرمانان آسیا تقویت شود. تهران (پانا) – آهنگساز و تنظیم کننده جوان عرصه موسیقی کلاسیک جدیدترین اثر خود را به کادر درمان تقدیم کرد. عواملی زیادی در خرید فرش ماشینی تایین کننده قیمت آن هستند که از اولین و مهم ترین آنها تراکم و شانه فرش است.

در مراسم فرش آبی از میان سیصد نفر اولی که در صف حضور داشتند به قید قرعه 22 نفر 500 هزار تومان، به 14 نفر 700 هزار تومان و به 4 نفر یک میلیون تومان بن تخفیف خرید گلکسی نوت 8 اهدا شد. جوادآباد(پانا)- اسم شهر زیرزمینی که به میان میآید خیلیها ناخودآگاه به یاد آدم کوچولوها میفتند، اما شهرهای زیرزمینی نه تنها وجود دارند، بلکه ساختارهای مهندسی پیچیدهای دارند که در نقاط مختلف ایران و جهان یافت میشوند. در هر صورت این را به یاد داشته باشید که برای فروش خوب فرش باید تمیز، رفو شده و تا حد ممکن بدون مشکل باشد. فقط به به یاد داشته باشید که شما صرفا مجاز به روشویی فرش خود هستید و شستشوی کامل فرش را باید قطعا به قالیشویی ها بسپارید. فرش های بافت مشهد بسته به میزان کهنگی و تعداد دفعات شستشوی فرش(فرش شسته شده دست دوم محسوب می شود، فرشی هم که شسته نشده باشد ولی کثیف باشد و نیاز به شستشو داشته باشد دست دوم است) و قابلیت استفاده مجدد آن توسط مصرف کننده، قابل خرید و فروش است. پس بر همین اساس رجشمار هم نقش مهمی در زمان بافت فرش داره.

قیمت خرید تابلو فرش دستباف نسبت به انواع ماشینی بیشتر است که البته این گرانی همیشه دلیل بر بالاتر بودن کیفیت نیست. با این حال، به دلیل بالاتر بودن تراکم فرش 1500 شانه نسبت به 1200 شانه، قیمت آن بیشتر می باشد. فرش دستباف کاشان دارای الیاف طبیعی است به همین دلیل در سرمای زمستان، فرش گرم و در گرما سرد میشود که این برای کفپوش بسیار عالی است. در دستگاه شستوشوی دوموتورهٔ گیربکسی از دو برس دیسکی ۴۰ سانتیمتری برای شستوشوی فرش استفاده میشود. همچنین تعداد دستگاه های بافنده فرش 1500 شانه هم در ایران محدود است، به همین خاطر فرش 1500 شانه دارای قیمت بالایی است. مدت زمان بافت فرش دستباف ابریشم و یا مرینوس که رجشمار بالایی نسبت به نخ پشم و رجشمار بالا دارند بیشتره زمان زیادی برای اتمام نیاز دارد. تابلوفرش ها از نظر جنس به کار رفته در نخ تار و پود بسیار ارزشمندند و در بسیاری از موارد از ابریشم بافته می شوند. در اصل هر دو اندازه یکسانی دارن و هر دو اونها 6 متری هستن ولی در نظر بگیرید که یکی از آنها با نخ درشت مانند پشم بافته میشه که بر فرض مثال هر 50 رج که با نخ پشم فرش بافته میشه ارتفاع اون 10 سانت میشه ولی اگر همین 50 رج رو بخواهیم با رجشمار 60 و با نخ مرینوس و یا ابریشم ببافیم ارتفاع اون میشه 4 سانت.

نتایج پژوهش مؤید آن است که 21 روستا از 30 روستای بررسیشده ازنظر میانگین مطلوبیت معیشت خانوار در سطح ضعیف یا نسبتاً ضعیف هستند. برخی نیز محصولات خود را به صورت اینترنتی عرضه کرده اند که قیمت آن ها همچون درب کارخانه بوده و می توانید بدون گشتن در سطح شهر و سر زدن به فروشگاه های فرش طرح مدرن و فانتزی موردنظر خود را سفارش دهید. می توانید از یک چوب استفاده کنید و با زدن به پشت فرش آن را گردگیری کنید. تابلو فرش گل این تابلو فرشها معمولاً تصویری از یک سبد گل یا یک دسته گل زیبا هستند. در تابلو فرشهای دست بافت از رنگهای طبیعی استفاده میشود؛ بنابراین به دنبال رنگهای طبیعی باشید؛ رنگ قرمز، نیلی، سایههای زرد و … البته افرادی که قالی بافی رو بعنوان تفریح خودشون در نظر میگیرن کمتر به این فاکتور هم توجه میکنن و زیاد برایشان مهم نیست اما برای بافندههای که شغل آنها بافت قالی هستش این فاکتور بسیار مهمه و خیلی تلاش میکنن که این فاکتور رو بتونن تقویت کنن و سرعت خودشون رو در بافت قالی بالا ببرند. البته برای تازه کارها و هنرجوهایی که میخواهند تازه قالی بافی رو آموزش ببینند پیشنهاد میکنیم از طرحهای کوچیک استفاده کنن.

از دیگر عوامل موثر بر قیمت فرش ماشینی تعداد رنگ زمینه فرش و ابعاد آن است و به طور کلی فرش ها از نظر تعداد رنگ زمینه به چندین بخش یعنی : فرش 5 رنگ ، فرش 7 رنگ ، فرش 8 رنگ ، فرش 10 رنگ ، فرش 12 رنگ و فرش 14 رنگ تقسیم شده و در ابعاد استاندارد فرش 6 متری ، فرش 9 متری و فرش 12 متری بافته می شوند. همچنین برخلاف بسیاری از مناطق دیگر کشور، فرش نائین از ابعاد خاصی تبعیت نمیکند و در اندازههای بسیار متنوعی تولید میشود. فرش های 1200 شانه جزء جدیدترین مدل ها هستند که زیبایی خاصی دارند و در دو مدل ساده و گل برجسته تولید می شوند. حاشیه فرش های ماشینی به سادگی در پایان فرآیند ساخت فرش، به آن دوخته شده و هیچ هدف خاصی (به جز کاربرد ئزئینی) ندارند. تهران (پانا) – معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران گفت قرارگاه جهادی عدالت تربیتی و آموزشی با هدف ارتباط و برخورداری یکسان از امکانات ایجاد شده و باید این قرارگاهها در همه شهرستانهای استان تهران تشکیل شود. تهران (پانا) – مدیر کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران، طی حکمی معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران را منصوب کرد.