آشنایی کامل با انواع فرش ماشینی در بازار ایران

پس در نتیجه برای خرید فرش آشپزخانه دقت داشته باشید که فرش باید از نظر سبک کاملا مطابق با سبک دکوراسیون آشپزخانه باشد. در کنار تمام مزایای فرشهای ماشینی پلی پروپیلن ، لازم است بدانید این فرش ها ، دوام و عمر کمتری نسبت به سایر فرشهای ماشینی دارند. در این فرشها، خبری از گلهای ریز کنار قالی نیست. این مسائل ناشی از کسادی بازار ،نوسانات اقتصادی رکود حاکم است، که در کنار شرایط اقتصادی کشور، تحریمها و مسائل متعدد باعث بروز مشکلات برای همه از جمله کسبه شده است. تنها چیزی که نظر توریست ها را به این شهر جذب می کند فرش های بسیار با کیفیت و مرغوبی است که در این شهر تولید می شوند. یکی از نکاتی که برای خرید تابلو فرش باید در نظر بگیرید نوع نخ برای بافت آن است. نخ پود در واقع همان نگهدارنده نخ خاب فرش است و موجب استحکام فرش در جهت عرضی آن می شود. جذب رطوبت بالای الیاف جوت در مرحله ی آهار سبب جذب مناسب آهار و استحکام ریشه می شود. به طور کلی نخ تار و پود استفاده شده در فرشهای ماشینی در اکثر مواقع از جنسهایی چون پنبه ، پلی استر و جوت تشکیل شده است.

از خانههای شخصی گرفته تا هتلهای لوکس چند ستاره؛ فرقی نمیکند فرش مراکشی کجا بساط خود را پهن کند، در هر صورت آنچه برای خریداران خود به ارمغان میآورد، زیبایی و جذابیت وصف نشدنی است. علت نام گذاری این طرح آن است که هر قطعه کوچک از یک طرح در سرتاسر فرش هم از جهت طول و هم از سمت عرض تکرار میشود. نوع فرش: در سه منطقه مهم در کشور ایران فرش باقی رواج دارد که فرشهای هر منطقه به نام آنجا معروف شدهاند. زیراندازهایی که کاملا با دستگاه بافته میشوند و در یکصدسال اخیر با ورود تکنولوژی ماشینی به دنیای بافت فرش وارد بازار شدند و خیلی زود محبوب شدند. جالب است بدانید فرش های دستبافت از آن جهت که از رنگ های طبیعی برای رنگ کردن الیاف آن ها استفاده می شود، با گذشت زمان دارای ارزش هنری و مالی بیشتری می شوند.

یکی از پرطرفدارترین طرح هاست که اساس آن را نمایش صحنههای شکار و شکارگاه تشکیل میدهد. علاوه بر این، توجه کنید که نقوش فرش و اشکال موجود در فرش ناتمام نباشند. توجه داشته باشید با وجود تنوع بی نظیری که در این محصول وجود دارد طبیعتا می توان گفت قیمت هرکدام از آنها نیز تفاوت هایی دارد و هر چه کیفیت و تراکم فرش مورد نظر شما بهتر باشد قیمت آن افزایش پیدا می کند. یکی از تفاوت های اصلی فرش دستباف و فرش ماشینی در نوع الیاف به کار رفته در بافت آنها و نحوه ی تولیدشان میباشد. کارشناسان فروش در آقای فرش، بهترین و متناسبترین تولیدات فرش را با دکوراسیون منزل شما، پیشنهاد میکنند. آنچه مشاهده میکنید مجموعه ای است عظیم و زیبا از با کیفیت ترین فرش های ماشینی ایران شامل تولیدات برترین برندهای فرش ماشینی کشور که عمدتا از الیاف درالون آلمان استفاده میکنند.

نخ پرز یا خاب : باید بدانید که در اصل یکی از مهم ترین تفاوت ظاهری و کیفی فرش های ماشینی در نوع نخ پرزیست که در بافت آنها استفاده میشود ، چراکه نخ پرز یا خاب همان نخی است که تمام سطح روی فرش را میپوشاند و در ظاهر فرش قابل مشاهده میباشد همچنین کیفیت و عمر فرش نیز کاملا به آن بستگی دارد. لازم به ذکر است که اغلب نخ تار ، در فرشهای ماشینی پلی پروپیلن وBCF از همان جنسی میباشد که نخ پرز را تشکیل میدهد چراکه نخ BCF نسبت به مخلوط پنبه و پلی استر ، جنس ارزان تری محسوب میشود. قالی ها از چند قسمت تشکیل شده اند که به عنوان چله ، پود ، گره و ریشه می باشند . قالی دستباف بختیاری توسط زنان و دختران بختیاری معمولا بدون طرح و نقشه از پیش طراحی شده و با نقشهای ذهنی در مراکزی از استان چهارمحال و بختیاری بافته میشود. در مرحله دوم انتخاب و خرید فرش، بهتر است در صورت داشتن فرزند یا حیوانات خانگی، به سبک زندگی خود توجه ویژه ای داشته باشید، یا اگر اعضای خانواده شما ورزشکار هستند، بهتر است از طرح ها و نقشه هایی استفاده کنید که شلوغ باشد و تاریک و کثیف نشان نده.

بنابراین در صورتی که قصد استفاده از گلیم فرش آشپزخانه دارید، با توجه به نکته ای که گفته شد بهتر است قالیچه های رنگ تیره انتخاب کنید تا کثیفی را خیلی زود نمایان نکند. نخ تار یا چله سبب استحکام و مقاومت فرش در جهت طولی آن میشود بنابراین بدیهیست هرچه کیفیت خود الیاف و ریس آنها بالاتر باشد ، کیفیت و دوام فرش نیز بیشتر خواهد بود. نوع دیگری از انواع الیاف مصنوعی ، پلی پروپیلن یا اولفین میباشد که به نوعی جزو الیاف ارزان قیمت نیز محسوب میشود ، همچنین رنگپذیری بسیار خوب الیاف پلی پروپیلن باعث شده تا هزینه ی رنگآمیزی آنها نیز نسبت به سایر الیاف کمتر باشد ؛ بنابراین فرشهایی به این جنس ، گزینهی مناسبیست برای خریدارانی که قصد خرید فرشی با قیمت مناسب را دارند. قاعدتا هرچه شانه و تراکم یک فرش بالاتر باشد از نظر ظاهری زیباتر خواهد بود اما خوب است بدانید که از نظر دوام شاید بتوان گفت فرشهایی با تراکم کمتر مناسب ترند چراکه هرچه شانه و تراکم بالاتر باشد نخ ها به همان نسبت لطیف تر ، نازک تر و ظریف تر میشوند.

هنرمندان و بافندگان اصفهان فرشهایی ظریف و زیبا تولید میکنند. یکی از پرطرفدارترین طرح های فرش، فرش طرح گل فرنگ است که در بین هنرمندان ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار است. با وجود اینکه فرشهای ماشینی در ایران توسط ماشین آلات و با کیفیت بالایی تولید میشوند ولی لازم به ذکر است که با این حال فرش دستباف به دلیل نوع گره هایی که در بافتشان زده میشود و همچنین الیاف طبیعی و با کیفیتی که دارند ، دارای عمر طولانی تری میباشند و از آنجاییکه توسط هنرمندان قالیباف تهیه و تولید میشوند ارزش هنری بسیار زیادی نیز دارند. به همین دلیل فراوانی فرش زیادی در بازار برای ما وجود دارد. امروزه خرید اینترنتی فرش ماشینی در ایران به کرات اتفاق میافتد و اگر شما هم قصد خرید چنین فرشی را دارید، کافی است که مقالهی امروز ما را مطالعه کنید چرا که در این مطلب به موارد و نکاتی در خصوص فرشهای ماشینی خواهیم پرداخت. این فرش از ترکیب تعدادی مستطیل های مختلفی بافته می شود و به همین دلیل است که به این فرش، فرش خشتی می گویند. از افتخارات این شرکت داشتن نمایندگی فروش در 70 کشور دنیا است که باعث شهرت بیش از پیش فرشهای ماشینی ایرانی شده است.

جالب است بدانید در این شهر بیشتر از ۷۰۰ واحد فعال در امر تولید فرش ماشینی فعال میباشند و همین امر این شهر را در خصوص تولید فرش ماشینی مشهور ساخته است. این فرش دارای طرحی متفاوت و جذاب می باشد. به دلیل گران بودن نخ ابریشم برای رسیدن به فرشهای ماشینی جذاب تر ، الیافی با عنوان پلیاستر یا ابریشم مصنوعی تولید شد تا در بافت نوعی از فرشهای ماشینی مورد استفاده قرار گیرد. نخ تار در این نوع از فرشهای ماشینی از جنس صددرصد پنبه میباشد ، نخ پودی هم که مورد استفاده قرار میگیرد از جنس صددرصد کنف یا جوت است اما مهم ترین قسمت که همان نخ پرز یا خاب میباشد در این نوع فرش ها باید از جنس صددرصد پشم خالص نو و ضد بید شده ، باشد. یکی از علل استقبال مردم از فرش های ماشینی کاشان شباهت بسیار زیاد آن با فرش دستبافت این منطقه و قیمت مناسب آنها میباشد. در این حالت صندلیهای میز آشپزخانه نیز به راحتی روی فرش جای میگیرند و علاوه بر این، محیط آشپزخانه زیاد تنگ و شلوغ به نظر نمیرسد. این فرش از دیرباز تا کنون در ایران دارای پیشینه زیادی می باشد و طرح ها و نقوش این فرش بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است.

خیلی قبل از اینکه وارد بحث طرح و مکتب بافت بشویم باید بدانیم که چه نوع زیراندازی را سایت 1200carpet میخواهیم انتخاب کنیم. انتخاب یک کفپوش مناسب به ویژه در طراحی خانههای ایرانی، یکی از مهمترین عواملی که سلیقه و ذائقه شما را به نمایش میگذارد. برای همین انتخاب یک کفپوش مناسب برای اتاق یا هر فضای مسئله مهمی است که باید به خوبی پیش از آن از جزئیاتش خبر داشته باشید. در گذشته، انتخاب چندان مناسبی برای اتاق کودک در بازار فرش موجود نبود، اما با معرفی فرش فانتزی و فرش مدرن، طرحهای اختصاصی کودک نیز جای خود را در این بازار بزرگ، پیدا کردند. همان طور که می دانید تابلو فرش ها به دو صورت ماشینی و دستباف تولید و ارائه می شوند و هر کدام مزیت خاص خود را دارند. جنس الیاف و همچنین طرح و نقشهها که برگرفته از مکاتب مختلف بافت فرش در ایران است توجه کنید. استفاده از رنگ سرخ در حاشیه سرمه ای فرش زیبایی محصور کننده ای را ایجاد کرده است .

نوع و تعداد گره ها یکی از نکات مهمی است که در زمان خرید فرش دستباف باید به آن توجه داشته باشید. با توجه به اینکه در منزل یا محل کارتان دیوارها چه ابعادی دارند و فضای خالی برای تابلو فرش چقدر میتوانید باشد، ممکن است این محصول را در ابعاد مختلف خریداری کنید. چرا که درحین رفو و مرمت فرش و سایر فنون نظیر آن این امکان وجود دارد که امضاء یا نام اشخاص در زیر تابلو بافته شود و تنها در صورتی که خیلی حرفه ای باشید میتوانید این مساله را تشخیص دهید. ولی شاید یکی از مهمترین دستهبندیها که بتواند کار را آسانتر کند نحوه بافته شدن فرش است که آن را به دو دسته «فرش ماشینی» و «فرش دستباف» تقسیم میکند.

همچنین این شرکت در ایران نیز دارای بیش از 60 نمایندگی در شهرهای مختلف بوده که خرید فرش ماشینی با الیاف کمیاب درالون آلمان آسان کرده است. شرکت تولیدی قالی سلیمان از جمله مراکز معتبر فروش فرش ماشینی محسوب میشود که در حال حاضر مشتریان زیادی داشته و توانسته است رضایت اکثریت افراد را جلب کند. اما شرکت قالی سلیمان ازاین الیاف با کیفیت در فرش های خود استفاده می کند. بخاطر تیراژ بالای تولید در فرش ماشینی و نیاز به الیافی با ویژگی های کاملاً مشخص و یکنواخت، استفاده از الیاف طبیعی، به عنوان مواد اولیه این صنعت، چندان آسان نیست.شرکت تولیدی رسول اصفهان ( قالی سلیمان ) از الیاف کمیاب درالون آلمان در تولید فرش های خود استفاده می شود . نخ پود : همانطور که گفته شد پود هم در فرش ماشینی میتواند جنسهای مختلفی مانند پنبه ، پلی استر و جوت داشته باشد اما معمولا در فرشهایی به جنس اکرلیک و پشمی ، نخ پودی که صد در صد پنبه است به کار میرود. مهم ترین مساله ای که باید در مورد این فرشها بدانید نوع جنس نخ خاب آنهاست که از جنس اکرلیک می باشد و همین امر سبب شده تا این نوع از فرشهای ماشینی از لحاظ شستشو و در معرض نور قرار گرفتن دچار هیچ گونه تغییری نشوند.

با وجود این همه شهرت و قدمت ولی باز هم فرش ایرانی ناشناخته است؛ نه فقط برای فرنگی خریدار، بلکه خود ما هم آنطور که باید و شاید آن را نمیشناسیم. نخ های پود در راستای عرضی فرش و موازی بر نخ های چله قرار می گیرند. این گروه به عنوان اولین تولیدکننده نخ 100% پلی استر فیلامنت جهت خاب فرش ماشینی و یکی از معتبرترین شرکت های تولیدکننده فرش ماشینی در ایران است. فرش سه بعدی در سالهای اخیر تنوع فرش ماشینی سه بعدی بسیار زیاد شده است. این دسته از فرشهای ماشینی یعنی فرش های تبدیلی، از کیفیت بافتی به مراتب پایینتر برخوردار هستند و گاهی در فروشگاههای نامعتبر و به خصوص فروشگاههای اینترنتی، زیاد به چشم میخورد و به عنوان فرش ۷۰۰ شانه واقعی فروخته میشوند. استفاده از طرح ترنج ، لچک و اسلیمی یکی دیگر از خصوصیات فرش کاشان بوده است . فرش بافی در کاشان قدمت بالایی دارد تا جاییکه در طرحهای فرشهای این منطقه میتوان تاریخ و بناهای شهر کاشان را مشاهده کرد. در تولید این فرش از بناهای قدیمی الهام گرفته میشود . در نهایت فرش کارپت شما را از دردسر های حمل و نقل راحت کرده و به صورت رایگان کالای خریداری شده را برای شما ارسال می کند .

می توانید از اینگونه فرش ها در محلهایی چون اتاق پذیرایی، اتاق خواب ، کتابخانه و به طور کلی مکانهای کم رفت و آمد استفاده نمایید. با توجه به مطالب ذکر شده می توان گفت بهترین مکان برای استفاده فرش پلی استری ، درآشپزخانه یا اتاق کودک و سایر محل هایی است که برای کف پوش کردن آن نمی خواهیم هزینه هایی زیادی پرداخت کنیم . اتاق خواب خواب فضایی کاربردی و دلنشین برای استفاده از فرش های چهل تکه است. یکی از چالشهای اصلی در این زمینه خرید فرش باکیفیت و با دوام می باشد. ما این موارد را به سه مقوله اصلی تقسیم بندی میکنیم.