آشنایی با مواد اولیه لازم برای تهیه فرشهای دستباف

طرح ها علاوه بر جلوه زیبایی که به فرش می دهند، فرهنگ مناطق زندگی بافندگان را نیز به نمایش می گذارند. علاوه بر این، اگر کف آشپزخانه شما از جنس سرامیک باشد، میتوانید با استفاده از یک فرش در فصول سرد، از پاهای خود در برابر سرما محافظت کنید. با توجه به این که از ظاهر فرش نمی توان به کیفیت آن پی برد ، در خرید این محصول دقت خود را بالا ببرید و فاکتورهای لازم را بررسی کنید. همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم فرش های پشم از زمان گذشته تا امروز، مورد استفاده انسان ها می باشد. همچنین به دلیل استفاده از پشم گوسفند ممکن است بوی نامرغوبی داشته باشد و برای افراد حساسیت و آلرژی را به همراه داشته باشد. البته ناگفته نماند که ممکن است افراد به این مواد شیمیایی واکنش دهند اما بیماری بعد طی سالیان زیاد بروز پیدا کند. با وجود این مواد شیمیایی به طور کلی توصیه می شود انسان در معرض آن قرار نگیرد، در غیر اینصورت افراد را دچار بیماری می کند. تنها فرشهای معتبر است که امکان شستشو با آب و صابون را دارد، اگر فرشی که در آن از رنگهای شیمیایی استفاده شده است را می شویید امکان مخلوط شدن رنگها وجود دارد.

این مدل فرش ها توسط الیاف طبیعی پشم گوسفند یا شتر بافته می شود، فرش های پشم معمولا طرفداران خاص خود را دارد. در این مدل فرش علاوه بر ابریشم از الیاف پلی استر هم استفاده می شود. در این مطلب سعی کردیم مروری بر فرش های ماشینی داشته باشیم و طرح ، رنگ ، جنس و تراکم آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. تداوم تاریخی تولید فرش و حضور علاقمندان این کالا در تمام دورهها و مواجهه با سلیقه های مختلف، بیانگر کیفیتی فراتر از یک نیاز صرفاً مادی و تجاری است که ما در اینجا سعی خواهیم کرد تحول و مبنای حرکت سازنده فرش یعنی ساختار مادی و کیفیت تجسمی فرش را به سوی یک جریان اصیل هنری فرهنگی نشان دهیم.

معروف است که قالی بیدگنه را هنوز هم با نخهایی که بهصورت دستی ریسیده شده میبافند. این دستگاههای با الیاف مصنوعی فرشها را میبافند. در این حالت ممکن است که فضای داخلی آشپزخانه کمی سرد و بیرنگ به نظر برسد. بیشتر بدانید؛ شگردهای خرید فرش دستباف که هر کسی نمیداند! اصالت فرش: اصالت فرش دستباف مسئلهای چشمپوشیدنی نیست. با مشخص شدن تعریف این دو واژه به تفاوت قالی با فرش پی بردیم و متوجه شدیم که می توان هر گستردنی را فرش نامید اما هر گستردنی قالی نیست. بدیهی است که بافت ظریفتر نیازمند صرف وقت و دقت بیشتر خواهد بود ،به همین دلیل است که هر چه فرش ریزبافت تر باشد ،ارزش و قیمت بیشتری خواهد داشت . مدت زمان بافته شدن فرش دستباف نیز بر اساس ریزکاره های آن تعیین می شود این در حالی است که بافت فرش دستباف 12 متری با کیفیت بالا بیش از یک سال به طول می انجامد. اولین فرشی که توسط ابزار آلات صنعتی ساخته شد، در اوایل دهه 50 و در کارخانه مخمل و ابریشم شهر کاشان بود.

یکی دیگر از ویژگی هایی که مختص «فرش» دستبافت است و با این ویژگی میتوانیم دستباف بودن «فرش» را تشخیص دهیم این است که در ابعاد آن در قسمتهای بالا و پایین اختلاف چند سانتی متری وجود دارد . این مسئله از یکسو موجب میشود که فرشهای ماشینی در برابر آفتهای طبیعی مقاومتر باشند؛ اما از سوی دیگر کیفیت یک فرش با الیاف طبیعی را ندارند. شما با خرید یک فرش دستباف یک اثر هنری را خریداری کردهاید و این اثر هنری علاوهبر زینتبخشی خانه شما، یک سرمایه هم بهشمار میرود. در واقع فرشهای دستباف طرحهایی الهام گرفته از طبیعت و حیوانات دارند، رنگبندی آنها شاد و متنوع است و تراکم بافت بالاتری نسبت به فرشهای ماشینی دارند. شما می توانید انواع فرش در طرح و رنگ متنوع را با توجه به سلیقه خود از این مجموعه تهیه نمایید. اسن فرشها از نظر تنوع در رنگبندی بسیار متنوع هستند.

در گذشته سازمان های دولتی اداره کارخانه های فرش ماشینی را برعهده داشتند، اما امروزه شرکت های خصوصی ، به عنوان بیشترین تعداد تولید کننده های فرش های ماشینی شناخته می شوند. این کارخانه فرش ماشینی را با ساده ترین دستگاه ها تولید کرد. فرش های ماشینی توسط دستگاه های مکانیکی تولید می شوند و در واقع حالت مصنوعی قالی ها هستند. به عبارتی دیگر قرار گرفتن فرش های ابریشم در مجاورت حرارت باعث سوختگی فرش می شود و فرش حالت اولیه خود را از دست می دهد. الیاف پشمی: پشم را می توان پرکاربردترین ماده اولیه برای بافت انواع فرش دستباف و تابلو فرش معرفی کرد که از پشم گوسفندان تهیه و استفاده می شود. به طور معمول فرش های ماشینی ابریشم عایق مناسبی در برابر گرما و سرما نیستند و سریعا جلوه اولیه خود را از دست می دهند. علاوه بر موارد ذکر شده فرش های ابریشمی از مقاومت پایینی در برابر فشار برخودار هستند. علاوه بر پرداخت ناجور و نامنظم، شستوشوی خشن الیاف فرش هم میتواند یکی از دلایل نامنظم بودن پرزها باشد.

رشد در بخشهایی مانند مهمان نوازی و مسکن و افزایش آگاهی در مورد تغییرات دکوراسیون عوامل احتمالی این رشد پیشبینی شده هستند. فرهنگی مرکب از هنرهای دستی مانند طراحی ، برجسته کاری ، نقاشی و صورتگری ، مینیاتور ، تشعیر و تذهیب ، کاشی کاری ، رنگ و رنگ رزی بوده و باعث تکامل و غذای این هنر اصیل گردیده است. فرش ایرانی از دیرباز نماد هنر و ذوق سرشار این مرز و بوم بوده است فرش شبیر عرضه کننده بهترین و مدرنترین تابلو فرش های ماشینی با رنگ پایدار و الیاف پلی استر بر اساس استانداردهای بین المللی و جدیدترین تکنولوژی روز است . اگر زیبایی دکوراسیون برایتان مهم باشد ، تا به حال به خرید تابلو فرش زیبا و نصب آن در دیواری از خانه فکر کرده اید . گفتیم که تابلو فرشها جز اشیای قیمتی و نفیس هستند همانطور که از نام آنها پیداست فقط به عنوان وسایل زینتی به کار رفته و روی دیوار نصب میشوند.

فرش های ماشینی 700 شانه معمولا در سه تناژ رنگی 8 رنگ، 10 رنگ و 12 رنگ طراحی و بافته می شوند. بین طرفداران فرش، معمولا طرح های قدیمی و اصیل نسبت به طرح های جدید ، چشمگیرتر و پرطرفدارتر هستند. زیرا پاخور زیاد باعث از بین رفتن حالت و ظرافت فرش می شود و به مرور زمان فرش آهار خود را از دست می دهد. این موارد باعث می شود که فرش های ماشینی با قیمت مناسب تری به بازار عرضه شوند و بین مردم طرفداران بیشتری داشته باشند. گبه یکی از انواع فرشهای دستباف ایرانی است که معمولا ضخیمتر و درشت بافتتر از سایر فرشهای ایرانی است.

معمولا در بافت فرش های 1000 شانه از نخ های نازکی و ظریف استفاده می شود. بهصورت کلی سیستم بافندگی فرش نیز همانند بافت پارچه است، با این تفاوت که با دو سیستم تاری بافته میشود. در ادامه نکات مهمی که در زمان خرید انواع فرش ماشینی مدرن باید بدانید را خواهیم گفت. در ادامه مطلب بعد از معرفی مدل های مختلف فرش دستباف موجود در بازار فرش کشور به معرفی روشهای تشخیص کیفیت این فرشها خواهیم پرداخت. همانطور که از اسم این مدل فرش مشخص است قسمتی های از فرش برجسته هستند. پس اگر قصد دارید فرشی را خریداری کنید که از طول عمر مطلوبی برخوردار باشد به هیچ عنوان فرش ابریشم را توصیه نمی کنیم. به هیچ عنوان بر روی این مدل فرش ها نباید وسایل سنگین قرار بگیرد چرا که بافت فرش را دچار آسیب می کند. خرید فرش پذیرایی جزو خرید های سخت می باشد چرا که در بین این همه مدل و طرح و شکل فرش های امروزی ممکن است دچار سرگردمی شوید که چه مدلی فرشی برای اتاق شما مناسب هست و خوب است قبل از خرید فرش پذیرایی تان بدانید که فرش های گرد برای چه مکان هایی کاربرد دارد و عالی می باشد .یکی از مهم ترین خصوصیات خرید فرش پذیرایی گرد این است که باعث می شود فضا بزرگتر جلوه دهد و برای این نوع فرش ها برای فضاهای کوچک مناسب هست و قیمت جدیدترین مدل فرش پذیرایی دایره ای بستگی به سایز و کیفیتش دارد.

نشست علمي «راهکارهای رونق تولید فرش دستباف ایرانی در دوران تحریم» روز یکشنبه 29 اردیبهشت ۹۸ از ساعت 11 تا ۱3 با سخنرانی دکتر الهه ایمانی، عضو هیأتعلمی دانشگاه هنر شیراز و عضو انجمن ملی فرش ایران و با دبیری دکتر فرزانه فرشیدنیک در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار سایت 1200carpet شد. وی کم توجهی و عدم بهره مندی از پتانسیل های رسانه ای را توسط دولت یکی دیگر از عوامل موثر بر رکود فرش دستباف دانسته و ابراز داشت: استفاده از ظرفیت های رسانه ای برای شناساندن هر چه بیشتر هنر ملی ایران زمین می تواند کمک خوبی برای این هنر بوده و بستری برای ارایه در بازارهای داخلی و خارجی را فراهم خواهد ساخت.

بسیاری در برابر این سوال قرار میگیرند که آیا باید فرش دستباف خرید یا ماشینی؟ پاسخ این سوال مثبت است . اما ما در این مطلب ازسایت فرش محتشم میخواهیم به این سؤال پاسخ دهیم. گذشتگان ما با آوای زیبا و دلنواز و آرام نقشه خوانی آشنایی دارند و به خوبی معنی و مفهوم سمفونی زیبای کوبیدن رنگها و ریشهها بر پیکرهی قالی را میدانند و چه بسیار درسهایی که در پای دار قالی آموختهاند؛ درس صبر و شکیبایی، درس زیبایی و خلقت. ما در ویدئو آموزشی از گره ترکی برای بافت فرش دو رو استفاده کردیم و تمامی مراحل بافت فرش دو طرفه را از چله کشی تا بافت کامل با توضیحات مفصل آموزش دادیم. در این زمینه برای تعیین سطح مطلوبیت معیشت خانوارهای مدنظر، براساس فرایند تحلیل سلسلهمراتبی (AHP)، مراحل مختلفی شامل تشکیل ماتریس ارزیابی، تعیین وزن شاخصهای مرتبط (در محیط Expert Choice) و نیز استانداردکردن دادهها مورد توجه بوده است؛ همچنین تحلیل فضایی و نمایش وضعیت تولید روستاهای بررسیشده و سطح مطلوبیت معیشت خانوارهای ساکن در آنها با طراحی نقشه از راه نرمافزار ArcGIS انجام شده است. استاد ابوالفضل رسام عرب یکی دیگر از اساتید فرشبافی ایران است که با نقاشی و طراحی فرش امرار معاش میکرده است.

مهمترین عاملی که می تواند طول عمر فرش را افزایش می دهد، استفاده درست از آن است. انتخاب درست این نوع فرش به عواملی مانند مرغوب بودن و کیفیت بالا ، لطافت و نرمی زیاد ، قابلیت شستشوی آسان ، ایجاد نکردن حساسیت ، دوام رنگ ها ، ضمانت نامه و قیمت مناسب بستگی دارد. عواملی مانند دور نگه داشتن از نور مستقیم خورشید یا رطوبت ، تا نکردن فرش ، تمیز کردن به موقع و شستشوی درست ، جلوگیری از سایش فرش ، قرار نگرفتن لوازم سنگین روی فرش ، حمل و نقل درست و غیره در افزایش طول عمر فرش اهمیت بسیار زیادی دارند. حتی تصور مشاهده، مقایسه و خرید فرش از راه دور و دریافت سالم و بینقص آن درب منزل، کاملا رویایی بهنظر میرسید. این تعداد گره ها باید در پشت قالی شمارش شود؛ چون ریشه ها دور نخ چله به صورت U شکل قرار می گیرند و هر ریشه دو سر نخ روی سطح فرش ماشینی 1200 شانه گل برجسته تراکم 3600 دارد و بدین صورت در یک سانت از عرض روی قالی، باید تعداد 24 گره باشد. تراکم عرضی یا شانه به تعداد گره های موجود در یک متر از عرض فرش گفته می شود و منظور از تراکم طولی تعداد ردیف های پود موجود در یک متر از طول فرش است.

اگر میخواهید برای اتاق نشیمن خود یک تابلو فرش بخرید، تصاویر گل، گلدان و منظره با رنگهای گرم میتواند حس صمیمی و خوبی به اتاق نشیمن شما ببخشد. چون این اتفاق میتواند برای تردد زیاد اعضای خانواده در آشپزخانه مشکل ایجاد کند. در میان انواع آیتمهایی که برای خرید قالی و فرش ماشینی اهمیت دارد، شاید پرکاربردترین آنها مسئله تراکم و شانه فرش است. ولی امروزه مشاهده می شود که فرش هایی با تلفیق طرح ها و نقوش سنتی و مدرن آمیزه ای از خلاقیت و ابداع را به نمایش می گذارند، طرح هایی که چشم هر خریداری را به خود جلب می نماید. در ساخت فرش ماشینی از انواع طرح های سنتی و جدید استفاده می شود و هر کدام از این طرح ها طرفداران خاص خود را دارد. تمام عکس ها و تصاویر پشتی سنتی فرش نگین مشهد سرمه ای کاملا واقعی و بدون روتوش و تغییرات در رنگ های فرش، با کیفیت بالا آماده شده است. فرش های ماشینی تصاویر و نقش باکیفیت تری دارند و رنگ ها را شفاف تر به نمایش می گذارند. علاوه بر این عوامل ، شیوه استفاده از فرش و جایی که قرار است فرش را پهن کنید، در انتخاب فرش ماشینی نقش مهمی دارند.